Magazin Time svrstao je kosovskog premijera Ramusha Haradinaja među pet najtraženijih “geopolitičkih bjegunaca” 2018. godine, prenosi Kossev.
Premijer Kosova je na istom spisku sa drugim svjetski poznatim bjeguncima, uključujući i katalonijskog regionalnog predsednika Carlesa Puigdemonta, zatim Fethullaha Gülena, osnivača Wikileaksa Juliana Assangea i bivšeg predsednika Gruzije Mihaila Saakašvilija, piše kosovska Gazeta Express.
Time piše da su “u vrijeme povećane geopolitičke drame ove osobe privukle pažnju svijeta”, kao i da njihove specifične priče govore o stanju svijeta 2018. godine.
Pročitajte kompletan profil Time-a o Ramushu Haradinaju:
Kosovski premijer postao je poznat krajem devedesetih, tokom sukoba. Komandant Oslobodilačke vojske Kosova optužen je da je predvodio mučenja i ubistva Srba, ali s obzirom na nedostatak dokaza, UN ga je dva puta oslobodio optužbi za ratne zločine – 2008. i 2012. godinie. To nije bilo dovoljno dobro za Srbiju, koja odbija da prizna Kosovo kao nezavisnu naciju i želi da Haradinaj bude izručen kako bi se suočio sa pravdom na njenim sudovima. Nije samo Srbija ta u kojoj se Haradinaj suočava sa pravnim izazovima. Na zahtev zapadnih saveznika i pomoću sredstava EU, kosovski parlament se 2015. godine složio da uspostavi poseban sud za ratne zločine sa sjedištem u Holandiji, ali djelujući pod nadležnošću Kosova – korak koji se umnogome smatra da će biti od koristi u pomaganju stabilizacije balkanske geopolitike. Tek sada kada su optužnice spremne, Haradinaj i drugi članovi kosovske političke elite traže načine da zaustave istrage. Sjedinjene Države i EU – koje su vodile kampanju bombardovanja NATO-a protiv srpskog Slobodana Miloševića u ratu – besne su na ono što Kosovo percipira kao pokazivanje zapadnih normi i vrijednosti. Možda Haradinaj i njegovi saveznici misle da je Kosovo premalo za brigu važnih geopolitičkih sila; stvarnost je takva, da bi sačuvali mir, ne mogu sebi da priušte da ne mare za to.