Na današnjoj sjednici Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) jednoglasno je donesena odluka o oduzimanju mandata Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske.
Ova odluka uslijedila je nakon što je Dodik pravosnažno osuđen na godinu dana zatvora, uz šestogodišnju zabranu obavljanja funkcije predsjednika entiteta.
Prema procedurama, Dodikova odbrana ima pravo žalbe Apelacionom odjeljenju Suda BiH, koje razmatra izborne žalbe. Žalba se može podnijeti u roku od dva dana od prijema odluke. Po pravosnažnosti odluke, CIK će donijeti odluku o raspisivanju i održavanju prijevremenih izbora u Republici Srpskoj.
Advokat Milorada Dodika, Goran Bubić, najavio je da će podnijeti zahtjev za privremenu mjeru kojom bi se odgodilo izvršenje presude, te je najavio žalbu Ustavnom sudu BiH.
U međuvremenu, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i sam Dodik uputili su poziv opozicionim strankama iz RS-a na formiranje “vlade nacionalnog jedinstva”. No, većina opozicionih lidera zasad odbacuje takvu mogućnost, podsjećajući na prethodne uvrede koje su im upućivane, uključujući nazivanje “stranim plaćenicima” i “slugama Sarajeva”.
Jedini koji još nije zauzeo jasan stav je predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković, a konačan stav stranke očekuje se nakon sjednice Predsjedništva PDP-a zakazane za sutra.
Vlada Republike Srpske jučer je održala sjednicu na kojoj je usvojeno osam zaključaka, uključujući i odbacivanje presude Suda BiH te poziv svim političkim subjektima iz RS-a da stanu u odbranu Dodika.
Očekuje se i sazivanje vanredne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na ovu temu.
