Od 1. februara 2024. godine jedina valuta koja se može koristiti za obavljanje gotovinskih platnih transakcija i u platnom sistemu na Kosovu je euro, saopćila je Centralna banka Kosova.
Prema novoj uredbi o gotovinskom poslovanju, koju je usvojio Upravni odbor Centralne banke Kosova na sjednici održanoj 27. decembra 2023. godine i koja stupa na snagu 1. februara, “ostale ne-euro valute mogu se koristiti na Kosovu samo kao vrijednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u ne-euro valutama, za vršenje međunarodnih plaćanja u ne-euro valutama i za devizne aktivnosti”.
Također, razmjena valuta se može vršiti samo preko institucija licenciranih od strane Centralne banke Kosova koje nude ovu uslugu.
Srpski dinar je do sada bio u upotrebi na Kosovu u sredinama u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, koje prima plate, penzije, socijalnu pomoć ili druge vrste nadoknada iz budžeta Republike Srbije.
Kako je saopćeno iz Centralne banke Kosova, svrha nove uredbe je unapređenje i definisanje regulatornih standarda za profesionalno obavljanje poslova finansijskih institucija u oblasti gotovinskog poslovanja, uključujući kontrolu količine novca u opticaju, zaštitu integriteta finansijskog sistema, borbu protiv falsifikovanog novca, zaštitu potrošača, borbu protiv pranja novca i aktivnosti finansiranja terorizma, kao i rješavanje drugih pitanja u vezi s djelokrugom CBK-a.
Do sada su dinari na Kosovu bili u opticaju preko Javnog preduzeća “Pošta Srbije”, koje funkcioniše u srpskim sredinama na Kosovu. Također, dinare su koristile banke Poštanska štedionica i NLB Komercijalna banka, gdje postoje dinarski računi.
Dinari su na Kosovu stizali iz Srbije preko Narodne banke Srbije, koja ima trezor u Leposaviću, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova. Taj novac je prevozila kompanija za prevoz novca “Henderson”.
U uredbi Centralne banke Kosova sada se navodi da će se uvoz i izvoz euro novčanica i kovanog novca, ali i drugih valuta, na Kosovo uvoziti isključivo putem Centralne banke Kosova.
Međutim, u uredbi Centralne banke Kosova se navodi da se ostale valute, koje nisu evro, mogu koristiti na Kosovu samo kao vrijednost za čuvanje u fizičkoj formi ili na bankovnim računima u valutama koje nisu evro, za obavljanje međunarodnih isplata u valutama koje nisu evro i za devizne aktivnosti.
Zbog “protjerivanja” dinara burni protesti iz Srbije
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić drži da će ukidanjem dinara kako platežnog sredstva na Kosovu uništiti dijalog koji ta zemlja vodi s Kosovom uz podršku Evropske unije pa je u Davosu zatražio od posebnog predstavnika EU-a za dijalog Miroslava Lajčaka da zaustavi progon Srba s Kosova jer uvođenje eura može dovesti u pitanje isplatu plata i penzija.
Također i premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je kako Priština najavljuje o ukidanju platnog prometa sa Srbijom, te da je zabrana korištenja dinara jedan od ključnih problema, ne samo u daljnjem procesu normalizacije odnosa između dvije zemlje, već dovodi u pitanje postojanje bilo kakvog dijaloga.
“Ako se dovode u pitanje takve stvari kao što je ukidanje platnog prometa, ukidanje dinara, onda zaista kosovski premijer Albin Kurti stavlja sve karte na to da nema više kakvog dijaloga”, rekla je Brnabić.