Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika srpska, Milorad Dodik, izrazio je zadovoljstvo pobjedom Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, tvrdeći da je to jedini put ka stabilizaciji prilika u Bosni i Hercegovini. Međutim, stručnjaci i analitičari ukazuju na značajne propuste u njegovoj procjeni situacije.
U izjavi za medije, Dodik je naglasio da je Republika srpska “uvijek gajila želju” za Trumpovim povratkom, pri čemu je izostavio ključnu činjenicu da je upravo Trumpova administracija tokom prvog mandata uvela sankcije protiv njega. Dodik je kritizirao Bidenovu administraciju, nazivajući je “nepravednom i zlonamjernom prema poziciji srpskog naroda”.
Posebno je zanimljiva njegova ocjena da je Bidenova administracija “najveći krivac za rušenje BiH”, pri čemu je izdvojio ulogu američkog ambasadora Michaela Murphyja. Dodik je iznio i kontroverzni stav da, ukoliko nije moguć povratak na “izvorni Dejton”, treba razmotriti opciju razlaza.
Međutim, stručnjaci nude drugačiju perspektivu. Politolog Davor Gjenero podsjetio je da je Dodik pod američke sankcije stavljen upravo za vrijeme Trumpovog prvog mandata. “Milorad Dodik vjerojatno je već zaboravio da sankcije protiv njega nisu uvedene u vrijeme demokratske, nego u vrijeme Trumpove republikanske administracije,” naglasio je Gjenero za “Slobodnu Bosnu”.
Hrvatski europarlamentarci Davor Ivo Stier i Tonino Picula također su se osvrnuli na situaciju. Stier je posebno naglasio da će se “oni koji slave Trumpa, sanjajući ‘srpski svijet’, razočarati”. Picula je dodao da je pomak moguć samo ako EU i SAD djeluju zajedno.
Gjenero je dodatno pojasnio da je odnos prema BiH kao jedinstvenoj suverenoj državi konstanta u američkoj politici, bez obzira na promjene administracije. “Dodik može računati da će on i njegov krug biti izloženi sistemu sankcija i onda kad će već svi zaboraviti da je on ikad bio neki politički čimbenik u Bosni i Hercegovini,” zaključio je Gjenero.
Ova situacija jasno pokazuje kompleksnost odnosa na političkoj sceni BiH i važnost objektivnog sagledavanja povijesnih činjenica i trenutnih političkih okolnosti, posebno u kontekstu međunarodnih odnosa i budućnosti zemlje, piše, između ostalog, “Slobodna Bosna“.