Osnovna škola u bošnjačkom naselju Ljuboš, u opštini Studeničani kod Skoplja, odnedavno nosi ime prvog predsjednika Predsjedništva Bosne i Hercegovine – Alije Izetbegovića. Inicijativu za osnivanje samostalne škole i imenovanje po historijskoj ličnosti bošnjačkog naroda pokrenula je direktorica Samra Bačevac, koja je, nakon višegodišnje borbe, uspješno realizovala ideju.
Škola “Alija Izetbegović” sada funkcioniše kao multietnička obrazovna ustanova, u kojoj nastavu pohađaju učenici bošnjačke, albanske i turske nacionalnosti. Nastava se odvija na makedonskom jeziku, uz mogućnost izučavanja bosanskog jezika i kulture kao fakultativnog predmeta, a dio sadržaja izvodi se i na turskom jeziku.
“Ime Alije Izetbegovića za nas simbolizira dostojanstvo, borbu za pravdu i očuvanje identiteta. On je bio vođa koji nas je podsjećao da možemo ostati svoji i kada smo manjina”, izjavila je Bačevac za portal Hayat.ba.

Direktorica škole Samra Bačevac u razgovoru za Stav izrazila je ponos, naglašavajući da “Alija Izetbegović” kao ime škole predstavlja simbol vrijednosti koje poštuje i njeguje bošnjačka zajednica koja ovdje živi, posebno u bošnjačkom naselju Ljuboš.
“Makedonija je multietnička država u kojoj svaka zajednica ima pravo da čuva svoj identitet, kulturu i historiju. Ime Alije Izetbegovića za nas Bošnjake u Makedoniji simbolizira dostojanstvo, borbu za pravdu, očuvanje vjere i identiteta. On je bio vođa koji nas je podsjetio da možemo ostati svoji i kada smo manjina, i da se istina i čast uvijek brane znanjem, strpljenjem i vjerom”, istaknula je ona.
Ideja i inicijativa o osnivanju samostalne škole bila je njena. Kako navodi, do tada su u Ljubošu djelovali kao područna škola Osnovne škole “Alija Avdović”, u kojoj su zajedno učili učenici albanske, bošnjačke i turske nacionalnosti.
“Naša škola u Ljubošu je nova, moderna i puštena u rad prije četiri godine, ali je sve to vrijeme funkcionisala kao područna škola. S obzirom na to da smo imali sve uvjete i kadrovske i infrastrukturne predložila sam Općini da pokrenemo proces razdvajanja i formiranja samostalne škole. Moj prijedlog je usvojen, i upravo tim korakom je sve počelo”, objasnila je ona.

Inicijativa je naišla na brojne administrativne prepreke, uključujući vraćanje statuta škole na doradu zbog tehničkih sitnica i komplikacije u dobijanju saglasnosti za upotrebu imena. Ipak, Bačevac je ustrajala u procesu, dobivši podršku i Fondacije “Alija Izetbegović” i porodice bivšeg predsjednika.
“Škola nije samo građevina – ona je temelj očuvanja jezika, kulture i dostojanstva jedne zajednice. Vodila me misao da će djeca imati priliku rasti i učiti u prostoru koji nosi ime čovjeka koji je bio simbol mudrosti i istinske borbe za pravdu”, istakla je Bačevac.
Uče bosanki jezik
U školi se trenutno izučava makedonski jezik, dok kao fakultativni predmet, bošnjački učenici uče bosanski jezik i kulturu Bošnjaka. Također, dio nastave odvija se i na turskom jeziku.
“Upravo zbog te multinacionalne i multikulturne strukture učenika, vjerujem da nijedno ime ne bi bolje simboliziralo duh naše škole od imena Alije Izetbegovića, čovjeka koji je zastupao suživot, međusobno poštovanje i pravo svakog naroda da čuva svoj identitet. Iako sam mlađa generacija i nisam imala priliku da lično pratim vrijeme kada je Alija Izetbegović bio na čelu jedne važne historijske borbe, njegovo ime za mene lično simbolizira jačinu, umnost i istrajnost.

On je za mene primjer kako se i u najtežim vremenima može ostati dostojanstven, razuman i čvrst u svojim uvjerenjima. Njegov život me inspiriše da budem istrajna u svojim ciljevima, da koristim razum prije impulsa, i da vjerujem u snagu znanja i pravde. Alija Izetbegović nije samo historijska ličnost. Za mene je simbol unutrašnje snage i moralnog kompasa, koji me vodi i danas, iako pripadam generaciji koja je odrasla nakon njega”, jasno je poručila Bačevac.
Škola će imati i svoj Dan škole – 14. decembra, na dan potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma – u znak sjećanja na Izetbegovićevo učešće u uspostavljanju mira u Bosni i Hercegovini.
“Žalosno je koliko se Alija Izetbegović danas rijetko spominje, posebno u Bosni i Hercegovini. Ovo ime ne treba biti samo historijski podatak, nego inspiracija da znanjem, dostojanstvom i vjerom branimo svoje vrijednosti”, zaključila je Bačevac.

Na kraju razgovora Samra ne krije svoj ponos onim što je uspjela, iz ove borbe mnogo toga je naučeno ali i poručeno: “Kada pogledam unazad, shvatam da pobjeda ne mora uvijek biti glasna ni trenutna. Danas, činjenica da škola nosi ime Alije Izetbegovića za mene znači tihu, ali snažnu potvrdu da vrijednosti koje je zastupao sloboda, pravda, dostojanstvo nisu zaboravljene. To je podsjetnik mladima da iza svakog imena stoji priča, borba i ideali. I to je pobjeda kad obrazovanje nosi sjećanje kao temelj, a ne teret”.
Ova škola, utemeljena na ideji suživota i multikulturalnosti, simbolično i stvarno gradi most između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti bošnjačke zajednice u Sjevernoj Makedoniji.