Javno izvinjenje koje je uputio pripadnik policije Srbije iz Priboja Dragan Zeković, nakon što je i sam pjevao četničke pjesme, samo je dodatno obnovilo stare rane Bošnjaka ovog kraja.
“Imajući u vidu da bošnjački narod ima veoma loša iskustva iz devedesetih godina i da neki zločini nad našim narodom do danas nisu rasvijetljeni i da pravda nije zadovoljena, ovakav jedan događaj i te kako uznemirava većinu koja živi u slozi, bez mržnje prema drugačijoj vjeri ili naciji, piše Politički.ba.
Zato Sandžačka demokratska partija Priboja poziva nadležne organe da što hitnije reagiraju na pomenuti ispad pripadnika državnih organa koji se jasno vide na snimku i adekvatno kazni sve počinioce kako bismo nastavili živjeri kao i do sada, bez podjela i mržnje među narodima”, stoji u reakciji vodeće partije Bošnaka Priboja.
A podsjećanje na nekažnjene zločine ima i te kakvo utemeljenje!
Priboj, sandžački grad u Srbiji na granici sa Bosnom i Hercegovinom, prije agresije imao je čak trećinu stanovništva koja se uglavnom izjasnika kao Muslimani.
Na popisu 2002. godine bilo ih je 15 posto, što je za oko 7.000 ljudi manje.

On je grad poznat i po zločinima u Štrpcima, Sjeverinu, Kukurovićima…
Približno dvadeset sela i zaseoka u pribojskoj općini, koja gravitiraju Bosni, etnički je očišćeno, 185 kuća je uništeno. U pribojskom selu Sjeverin oteto je 22. oktobra 1992. godine i ubijeno 17 Bošnjaka.
Iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. godine oteto je i ubijeno 19 Bošnjaka iz Sandžaka.
“Selo Kukurovići nalazi se na tromeđi Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u kojoj se tada odvijao oružani sukob. Napadu na selo prethodilo je stacioniranje pripadnika Užičkog korpusa VJ na uzvišenja koja ga okružuju, kao i višemjesečno maltretiranje, pljačkanje i zastrašivanje njegovih stanovnika koje je uzrokovalo odlazak velikog broja njih. Tog 18. februara 1993. godine, pripadnici VJ izvršili su pješadijski i minobacački napad na Kukuroviće.
Preostali mještani pobjegli su iz sela, a njihova imovina je uništena i zapaljena. Kada se dva dana kasnije njih nekoliko vratilo u selo, zateklo je zgarišta i pobijenu stoku, a u spaljenim kućama tijela troje ubijenih staraca – Uzeira Bulutovića, Mušana Husovića i Fatime Sarač. U aprilu iste godine, kada u selu više nije bilo stanovnika, zapaljeno je još osam kuća”, stoji u izvještajima Fonda za humanitarno pravo (FHP) i Sandžačkog odbora za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
Za ovaj zločin niko nije osuđen.
Četnička orgijanja kontinuitet su koji traje i prije Drugog svjetskog rata.
Prema četničkim podacima formacija pod komandom Pavla Đurišića, samo u prvoj polovini februara 1943. godine, u rejonu Priboja ubijeno je najmanje 8.000 bošnjačkih civila.
Izvor: politicki.ba