Analiza trenutne situacije unutar Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka otkriva tendencije koje bi mogle imati dugoročne posljedice na ovu političku organizaciju. Dvostruka ostavka Selme Kučević, novoizabrane predsjednice opštine Tutin i dosadašnje narodne poslanice i predsjednice opštinskog ogranka stranke, otvorila je prostor za spekulacije o unutarstranačkim neslaganjima i mogućim planovima za sistematsko slabljenje stranke.
Piše: Nedžad Smailagić
Njena ostavka, kako na mjesto narodne poslanice tako i na funkciju predsjednice opštinskog ogranka SDA u Tutinu, zvanično je objašnjena stranačkim odredbama o “nespojivosti funkcija”. Međutim, ovaj potez je izazvao brojne spekulacije, kritike i nezadovoljstvo među članovima stranke.
Jedan od ključnih aspekata odluke SDA jeste činjenica da je Selma Kučević prva visokopozicionirana funkcionerka na kojoj su primijenjene odredbe o “nespojivosti funkcija”, što se može tumačiti kao izraz nedosljednosti i signal postojanja određenih unutarstranačkih tenzija. Drugi, ne manje bitan aspekt jeste činjenica da ovim činom Tutin gubi jedinog bošnjačkog predstavnika u Skupštini Srbije.
U međuvremenu, SDA Sandžaka pokušava opravdati svoju odluku narativom o benefitu za Sjenicu, koja je “dobila narodnu poslanicu”. Međutim, ovo objašnjenje nije umirilo većinski dio članstva, ali ni odlične poznavaoce političkih prilika u Sandžaku, koji ukazuju na šire implikacije ove kadrovske promjene.
Sve veća popularnost Kučević, posebno nakon njenog izbora za predsjednicu opštine Tutin, izgleda da je postala izvor zabrinutosti za lidera stranke Ugljanina i njegove bliske saradnike. Nezvanične informacije govore da rastući uticaj Kučević pojedini centri moći unutar stranke doživljavaju kao prijetnju za sopstvene pozicije i uticaj.
Da je narativ Ugljaninove stranke o “nespojivosti funkcija” zapravo samo isprazna fraza najbolje govori činjenica da je Ahmedin Akrijelj i dalje istovremeno i narodni poslanik i predsjednik Ogranka SDA Novi Pazar, što jasno ukazuje na selektivnost primjene tog stranačkog pravila.
Po svemu sudeći, za Selmu Kučević se koriste principi poput onih nekada za Enisa Imamovića, koji je nakon svega napustio SDA. Da paradoks bude veći, Selma Kučević je do sada vodila najuspješniji opštinski ogranak SDA Sandžaka, jedini koji je ostvario pobjedu na izborima. S druge strane, Dino Škrijelj, koji je na čelu je gubitničkog ogranka, ne samo da je zadržao svoju poziciju već je i nagrađen poslaničkim mandatom. Očito da bi napredovao u SDA moraš biti gubitnik.
U kuloarima se već uveliko govori o mogućnosti da Ugljaninov krajnji cilj nije samo kontrolisanje trenutne situacije unutar stranke, već i njeno potpuno uništenje nakon njegovog odlaska s političke scene.
Osim sve izraženijih poziva lideru SDA da se povuče u političku penziju i upravljanje strankom prepusti nekom mlađem, sve su glasnije i kritike na Ugljaninov račun da je stranku privativizirao i stavio je u službu sopstvenih interesa. Ove tvrdnje, iako još uvijek neslužbene, odražavaju rastuću zabrinutost među članovima stranke i simpatizerima, koji strahuju za budućnost SDA Sandžaka, najstarije političke organizacije Bošnjaka u regiji.
Nezadovoljstvo Ugljaninovom politikom među članstvom kulminiralo je prethodnih dana nakon raskidanja “historijske koalicije” u Bošnjačkom nacionalnom vijeću i njegovog ponovnog približavanja političkom rivalu Rasimu Ljajiću.
S obzirom na trenutna dešavanja, budućnost SDA Sandžaka čini se sve neizvjesnijom. Ovi događaji ukazuju na dublje strukturne probleme unutar stranke, koji bi mogli imati ozbiljne posljedice za njen opstanak i uticaj na političkoj sceni u Sandžaku. Kako će se situacija razvijati i da li će izrazito oslabljena SDA Sandžaka uspjeti prevazići ove izazove, ostaje da se vidi.
Izvor: Sandzacke.rs