U Tutinu, gdje političke promjene obično stižu sporo poput zimskog sutona nad Pešterom, prošlonedjeljna smjena Jašara Balića s pozicije pomoćnika predsjednice općine odjeknula je poput groma iz vedra neba. Zakulisne političke igre koje su do toga dovele dobivaju novo svjetlo nakon što je Balić, sada već bivši visoki funkcioner, progovorio u emisiji “Naše teme” na Pešter televiziji.
Piše: Teufik Tahirbegović
“Moj grijeh je što sam postavljao pitanja i tražio odgovore,” započeo je Balić svoju ispovijest pred kamerama, smirenog tona, ali odlučnog pogleda. Njegova priča nije samo svjedočanstvo o pojedinačnoj smjeni, već svojevrsni presjek lokalnog političkog tkiva u kojem, kako tvrdi, odgovornost postaje luksuz, a pitanja – nepoželjni teret.
U studiju koji je te večeri bio ispunjen gotovo opipljivom napetošću, bivši pomoćnik predsjednice detaljno je opisao kako je od pozicije saveznika Selme Kučević postao “persona non grata” u općinskoj upravi.
“Pitam se ko je ovlastio opštinu da 40 ljudi prima platu, a da ne dolazi na posao? Na godišnjem nivou, to je skoro 330.000 eura iz budžeta građana,” upitao je Balić, a brojka je odzvanjala studijom emisije “Naše teme”.
Od saveznika do otpadnika
“Nas ne interesuju funkcije. Ako se ne može raditi pošteno i u korist građana, povući ćemo se. Ali neka svi znaju – nijedna funkcija nije vrijedna obraza i istine”, poručio je Balić.
Balićeva Grupa građana “Složno za Tutin” svojevremeno je napravila politički zaokret koji je iznenadio mnoge lokalne posmatrače – od žestokih kritičara SDA Sandžaka postali su njihovi koalicioni partneri. Taj potez donio im je i mjesto u vladajućoj koaliciji, ali kako sada tvrdi Balić, cijena je bila previsoka.
“Sve smo joj prenijeli – i očekivanja i principe. Rekli smo: s nama se ne može kupovati, niti naređivati. Pristala je. Ali, realizacija je izostala. Obećanja su ostala na papiru, a problemi se gomilaju”, izjavio je, otkrivajući kako je početni optimizam brzo ustupio mjesto razočaranju.
Posebno intrigantnim čini se opis konkretnih slučajeva koji su doveli do konačnog razlaza – od komunalnog inspektora koji “mjesecima nije dolazio na posao” do općinskog zemljišta kojim se, kako tvrdi, nezakonito raspolagalo.
Tokom emisije, Balić je više puta naglasio da nije bilo ni verbalnog sukoba ni neprimjerenog tona s njegove strane, već isključivo pitanja o odgovornosti i transparentnosti. “Ako iko kaže da sam uvrijedio predsjednicu ili bilo koga drugog, spreman sam da se povučem iz politike,” izjavio je odlučno.
U moru kritika, Balić je ipak izdvojio nekoliko svijetlih tačaka – rad komunalnog preduzeća pod vodstvom Semiha Eminovića, kao i Poresku upravu, naglasivši da su to “rijetki primjeri institucija koje su zahvaljujući profesionalnom kadru pokazale da može drugačije”.
Ti izuzeci, prema njegovim riječima, samo potvrđuju pravilo da je profesionalizam moguć i u postojećem sistemu, ali da za njega nedostaje politička volja.
Šta dalje?
Na pitanje voditeljice o budućim potezima, Balić je ostao dosljedan svom kolektivnom pristupu – odluku će, kaže, donijeti zajedno sa svojim timom, nakon detaljne analize.
“Povući ćemo se ako treba, ali nećemo pristati na kompromise koji štete građanima,” poručio je, ostavljajući otvorenom mogućnost za različite scenarije, od potpunog povlačenja do nove strategije opozicionog djelovanja.
Emisija je završena naizgled jednostavnom, ali u lokalnom kontekstu gotovo revolucionarnom porukom – da građani Tutina zaslužuju vlast koja će raditi u njihovu korist, “bez straha od istine i bez tolerisanja korupcije”.
Hoće li Balićev istup biti početak prave političke promjene u Tutinu ili samo još jedna epizoda u dugoj historiji neispunjenih obećanja?
Izvor: Sandzacke.rs