Građani okupljeni oko inicijative “Ne damo Rogoznu“ saopćili su danas da su dokumentovali transport džakova sa materijalom sa područja Rogozne i njihovo odlaganje na privatnom zemljištu u selu Sebečevo, u neposrednoj blizini česme i izvora vode koje koriste mještani, prenosi Radio Sto plus.
U saopćenju Inicijative navodi se da video-snimci i fotografije koje posjeduju izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog mogućeg neadekvatnog postupanja sa tim materijama.
Prema njihovim tvrdnjama, izvođači radova su, nakon što su primijetili prisustvo građana koji su pokušavali utvrditi gdje će materijal biti odložen, promijenili pravac kretanja i kamion parkirali na više sati, nakon čega je transport nastavljen ka drugoj lokaciji.
Iz inicijative “Ne damo Rogoznu“ ističu da su prikupljene snimke dostavili Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Pazaru, koje je nadležno da utvrdi da li je eventualno došlo do kršenja zakona.
“Ne prejudiciramo odgovornost bilo kojeg pravnog ili fizičkog lica, ali smatramo da postoje osnovane sumnje i dovoljno razloga da nadležne institucije hitno ispitaju sastav odloženog materijala, utvrde da li je njegovo transportovanje i odlaganje izvršeno u skladu sa propisima, da li postoji rizik po zemljište i vode, te da li su građani bili adekvatno zaštićeni i informisani“, navodi se u saopštenju.
Od nadležnih inspekcija i tužilaštva zatražili su hitan izlazak na teren, uzorkovanje zemljišta i vode, provjeru zakonitosti postupanja svih uključenih subjekata, kao i transparentno informisanje javnosti o rezultatima postupka.
