Narodni poslanik i potpredsjednik Stranke pravde i pomirenja dr. Edin Numanović osudio je ono što je opisao kao nepropisno, proizvoljno i bahato odlaganje geološkog otpada u džakovima u selu Sebečevo.
Reakcija je uslijedila nakon navoda građanske inicijative “Ne damo Rogoznu” o transportu i odlaganju materijala sa područja Rogozne u neposrednoj blizini izvora vode koje koriste mještani.
Numanović je zatražio hitnu reakciju nadležnih institucija, prije svega Osnovnog javnog tužilaštva i inspekcijskih organa, uz redovno informisanje javnosti o toku postupka. Zahvalio je i građanima koji prate situaciju i obavještavaju javnost o potencijalno opasnim aktivnostima po životnu sredinu.
“Naši ljudi, zemlja, voda i vazduh jedini su preostali resursi ovog naroda i branićemo ih svim snagama”, poručio je Numanović.
Numanović je najavio i skoro podnošenje Deklaracije o zabrani rudarenja u Novom Pazaru, ističući da će se na taj način institucionalno otvoriti mogućnost da grad zauzme jasan stav o rudarenju, po uzoru na Niš i druge gradove u Srbiji.
Šta su dokumentovali građani?
Građani okupljeni oko inicijative “Ne damo Rogoznu” saopštili su da su dokumentovali transport džakova s materijalom sa područja Rogozne i njihovo odlaganje na privatnom zemljištu u selu Sebečevo, u neposrednoj blizini česme i izvora vode koje koriste mještani.
Iz inicijative navode da video snimci i fotografije koje posjeduju pobuđuju ozbiljnu zabrinutost u vezi s neadekvatnim postupanjem s tim materijama, te da su sav materijal dostavili Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Pazaru radi utvrđivanja eventualnog kršenja zakona.
