Close Menu
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
PRETPLATA
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Sandzacke.rs
Home»Izdvojeno»PERFORMANS U REŽIJI SDA: Nezakonit pokušaj preuzimanja vlasti u Tutinu

PERFORMANS U REŽIJI SDA: Nezakonit pokušaj preuzimanja vlasti u Tutinu

Sandzacke.rs24/04/20241.689
Podijeli Facebook Twitter Copy Link Email Telegram
Foto: Screenshot/Facebook/Pešter TV
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

U kontroverznom scenariju koji su osmislili SDA Sandžaka i odbornici Jašar Balić i Ljutvija Balkan, danas je u Tutinu došlo do nezakonitog pokušaja smjene lokalne vlasti, jer na početku skupa nije bilo pristuno 19 odbornika, koliko je potrebno za kvorum za rad i odlučivanje.

Najavljena sjednica Skupštine opštine Tutin pretvorila se u svojevrsni politički performans. Organizatori nisu uspjeli osigurati kvorum potreban za rad Skupštine, pošto su je bojkotovali odbornici koalicione vlasti – Grupe građana “Tutin na prvom mjestu”, Stranke pravde i pomirenja (SPP) i Sandžačke demokratske partije (SDP).

Obzirom da u sali nije bio prisutan odbornik SDA Sandžaka Kenan Mašo Hot, koji je podnio ostavku, nije bilo potrebnog broja odbornika za glasanje po prvoj tački, odnosno o verifikaciji mandata novim odbornicima, među kojima i novom odborniku iz SDA.

I pored nedostatka kvoruma, odbornike SDA Sandžaka i dvojicu pomenutih odbornika to nije spriječilo da proglase “kvorum” i izglasaju nekoliko nezakonitih odluka.

Tokom ovog skupa od 15 tačaka, pokušali su nezakonito smijeniti predsjednika opštine, predsjednicu Skupštine Opštine, sekretara Skupštine, Opštinsko vijeće, imenovati novi sastav Opštinske izborne komisije, smijeniti i imenovati direktore javnih preduzeća i ustanova, te usvojiti prijedlog opštinskog budžeta bez javne rasprave.

Dodatni momenat kontroverze je odluka o dodjeli Plakete počasnog građanina opštine Tutin rahmetli muftiji Muameru Zukorliću. Skupina odbornika je, protivno tradicionalnom protokolu, odlučila da plaketu umjesto porodice rahmetli Muftije prime Ljutvija Balkan i Jašar Balić.

Ova neprimjerena dodjela plakete izazvala je ogorčenje javnosti, a pretpostavljamo posebno porodice Zukorlić. Uručivanje počasti se tradicionalno izvodi dodjelom porodici rahmetlije, a ne pojedincima izvan najbližih srdonika i rodbine.

Izvor: Sandzacke.rs

Jašar Balić Ljutvija Balkan SDA Sandžak Tutin
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Vezani članci

Kosovski ministar: Prijetnja bombom Skupštini Kosova došla iz Srbije

07/07/2025

Policija premjestila protest u Novom Pazaru sa magistrale na kružni tok

07/07/2025

Mještani Golog Brda u dimu i strahu: “Ne može da se živi niti diše od deponije”

07/07/2025
NAJNOVIJI ČLANCI

U jeku protesta u Srbiji: Ana Brnabić obišla Weizmannov institut u Izraelu kojeg je Iran sravnio s zemljom

07/07/2025

Tomislav Marković: Nekažnjeni zločini imaju običaj da se ponove

07/07/2025

Kosovski ministar: Prijetnja bombom Skupštini Kosova došla iz Srbije

07/07/2025

Policija premjestila protest u Novom Pazaru sa magistrale na kružni tok

07/07/2025

Mještani Golog Brda u dimu i strahu: “Ne može da se živi niti diše od deponije”

07/07/2025
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2024 Sandzacke.rs

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.