Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Vijesti»Sandžak»Počelo obilježavanje Dana bošnjačke nacionalne zastave
Sandžak

Počelo obilježavanje Dana bošnjačke nacionalne zastave

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs10/05/2019Updated:11/05/2019Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Anadolija
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Svečanim podizanjem bošnjačke nacionalne zastave ispred područnog ureda Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) u Prijepolju je danas počelo zvanično obilježavanja 11. maja, Dana bošnjačke nacionalne zastave, nacionalnog blagdana Bošnjaka u Srbiji.

U Muzeju Prijepolju otvorena je izložba s likovne kolonije “Sjenica 2017”. Na platou ispred Doma kulture Prijepolje održana je 13. Smotra bošnjačkih narodnih igara – SBONI.

Uz prisustvo učesnika smotre i predstavnika Vijeća, javnih ličnosti i građana, obraćajući se na svečanosti na plotou ispred područnog ureda, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Easd Džudžo je rekao da su organiziranjem ove svečanosti u ovom gradu želejli da, između ostalog, ohrabre Bošnjake da u ovom dijelu Sandžaka koriste svoja prava.

“Bošnjačko nacionalno vijeće ovim činom želi da ohrabri pripadnike bošnjačke nacionalne zajednice i u Prijepolju, a pogotovu u Priboju i Novoj Varoši da koriste sva svoja kolektivna i identitetska prava. Bošnjačko nacionalno vijeće će se brinuti o svim Bošnjacima, u svim lokalnim zajednicama, ne samo u mjestima gdje su Bošnaci većina kao što su Novi Pazar, Tutin i Sjenica”, rekao je Džudžo nakon svečanog podizana zastave na jarbol

blank

On je naglasio da je današnjim obilježavanjem Dana bošnjačke nacionalne zastave u Prijepolje preokrenuta slika da se sve manifestacije i kulturni događaji dešavaju u Novom Pazaru.

Sutra, u subotu, 11. maja obilježavanje Dana zastave BNV započeće svečanom sjednicom na kojoj će poseban gost biti Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, iz reda bošnjačkog naroda.

blank

On će, kako je najavljeno, nakon sjednice, svečano podići bošnjačku nacionalnu zastavu ispred Glavnog ureda Vijeća u Novom Pazaru.

Dan bošnjačke nacionalne zastave, kao i ostali bošnjački nacionalni blagdani utvrđeni su Odlukom Bošnjačkog nacionalnog vijeća na III. redovnoj sjednici Vijeća, održanoj u Novom Pazaru, 11. maja 2004. godine. Dan bošnjačke nacionalne zastave se slavi na dan kada je 1991. godine u Novom Pazaru osnovano Bošnjačko nacionalno vijeće Sandžaka (tada Muslimansko nacionalno vijeće Sandžaka).

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticlePrijepolje / Renovirane predškolska ustanova i osnovna škola uz pomoć donacije TIKA
Next Article Džaferović u Novom Pazaru i Sjenici na Dan bošnjačke nacionalne zastave
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Studentska ambulanta privremeno na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru

13/02/2026

Selaković: Građevina kod Petrove crkve je “ruglo”, tražim rušenje

13/02/2026

Erdogan uskoro u posjeti Sandžaku, Zukorlić najavio historijski doček

12/02/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.

NAJNOVIJI ČLANCI

Turska naoružava Somaliju: Nakon jurišnih helikoptera i aviona F-16, Mogadiš dobija i tenkove

Bihor – sandžačka ljepota između historije, trajanja i iseljavanja

Reis u teškom vremenu: Kulturni i vjerski rad Fehim-efendije Spahe

Studentska ambulanta privremeno na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru

Dokumentarni film o kulama i sahat-kulama u Crnoj Gori

Kako je “propao” Richard Grenell: Sukob sa Susie Wiles i šta se krije iza neodržanog sastanka Vučića i Trumpa

Reagovanje porodice Azemović: Biblioteka u Rožajama zaslužuje ime Zaima Azemovića

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.