Građane Tutina danas je posebno izrevoltirala vijest o navodnom štrajku glađu “nezadovoljnih” radnika Pošte u Tutinu koji su prema pisanju jednog beogradskog medija tokom dana blokirli ulaz u ekspozituru u tom gradu. Do ogorčenja u javnosti došlo je nakon saznanja da iza ovog manipulativnog protesta stoji niko drugi do Fehim Feša Kurtović, nekadašnja perjanica Socijalističke partije Srbije u Tutinu, a sada visoki funkcioner Zukorlićevog SPP-a.
Fehim Kurtović, koji je do prošlog mjeseca bio upravnik Pošte u Tutinu za Insajder je izjavio da su to navodno učinili zbog pokušaja centrale Pošte iz Kraljeva da im postavi novog višeg kontrolora, a sa namjerom, kako tvrdi, da kasnije bude postavljen kao novi upravnik.
“Radnici ne žele da se političkim putem postavljaju upravni organi. Na mjesto na kom sam ja bio do prije mjesec dana, u martu je postavljena stručna osoba, sa više od dvije decenije iskustva i sa svim kompetencijama. Radnici žele da ta osoba i ubuduće bude upravnik Pošte u Tutinu, a ne neko koga stranke delegiraju”, kaže za Insajder Kurtović.
Prema njegovim riječima, zaposleni su pisali najvišim državnim organima, kao i Zoranu Đorđeviću, v.d. direktora Javnog preduzeća “Pošta Srbije”, te da su spremni su da radikalizuju proteste i da pozovu građane da im se pridruže.
Upravo je ova Kurtovićeva izjava bila ključni momenat neviđenog ogorčenja i revolta među građanima Tutina, jer ovdašnja javnost dobro poznaje i pamti tog čovjeka koji je devedesetih godina, u vrijeme vladavine režima Slobodana Miloševića, svoju političku karijeru počeo graditi sa pozicije šefa Mjesne kancelarije u Ljeskovi i odbornika SPS-a u lokalnom parlamentu.
Bio je ostrašćeni politički protivnik SDA Sandžaka kao bošnjačkog nacionalnog pokreta, a posebno je upamćen po žestokom protivljenju donošenju opštinskog statuta kojim je, između ostalog, bosanski jezik uveden u ravnopravnu službenu upotrebu na teritoriji općine Tutin. Tada je po prvi put jednim zvaničnim pravnim aktom u Srbiji definirano da su na teritoriji općine Tutin u službenoj upotrebi ravnopravno bosanski i srpski jezik, latinično i ćirilično pismo.
Ustavni sud Srbije u januaru 2001. godine proglasio je neustavnim Statut Skupštine Opštine Tutin, ali su ljiljani na grbu i bosanski jezik i dalje u zvaničnoj upotrebi u toj opštini. Prvi koji je osudio donošenje ovog akta bio je Fehim Kurtović, tadašnji šef Socijalističke partije Srbije (SPS) u Tutinu, kojem je posebno bila neprihvatljiva formulacija Bošnjaci, a ne Muslimani, koji su, kako je naveo, potpuno izbrisani.
Kurtovićevo ime pominjalo se u svjedočenjima o policijskoj torturi nad mještanima Pešteri devedestih godina u vrijeme rata u Bosni i Hercegovini, koja su objavljena u izvještajima Sandžačkog odbora za ljudska prava i Fonda za humanitarno pravo.
Nakon petooktobarskih promjena u Srbiji i svrgavanja Slobodana Miloševića, Kurtović je preletio u Demokaratsku stranku, a zadnjih godina se obreo u redovima Stranke pravde i pomirenja u kojoj je dogurao do pozicije šefa Resora za poljoprivredu, šumarstvo i brigu o selu.
Kurtović je zapravo inspirator i glavni organizator dnašnjeg protesta radnika Pošte, koji su izmanipulisani od strane bišeg upravnika, što je sa njihove strane dijelom i razumljivo jer je većinu njih zadužio zapošljavajući ih u pomenutom preduzeću.
Kurtović u medijima tvrdi da “radnici ne žele da se političkim putem postavljaju upravni organi u Pošti u Tutinu” što zvuči smiješno kada se dobro zna da je upravo isti taj Kurtović svojevremeno na mjesto upravnika došao upravo bez dana radnog iskustva u struci, a zahvaljujući svom ostrašćenom političkom angažmanu u partiji Slobodana Miloševića.
Kurtovićevo djelovanje jednim dijelom je politički motivirano i predstavlja nastavak pokušaja SPP-a da se u opštini Tutin talasa, kako bi se u javnost stvorila slika o postojanju navodne nestabinosti nakon dolaska nove lokalne vlasti.
Pored toga, radi se i o Kurtovićevom privatnom interesu, jer je riječ o osobi koja je naviknuta da kadruje i zapošljava u lokalnoj ekspozituri Pošte. No, Kurtović je sada pred penzionisanjem i gubitkom privilegija da o bilo čemu odlučuje, što to ne umanjuje njegovu želju da i dalje zadrži svoj uticaj u Pošti u Tutinu.
Na sceni je jasna manupulacija navodnim štrajkom glađu u vrijeme mjeseca Ramazana i prijetnja njegovom daljom radikalizacijom, dok Kurtović najavljuje da će pozvati građana Tutina da im se pridruže.
Međutim, nasuprot Kurtovićevim očekivanjima, građani Tutina su svjesni ove drske manipulacije i ogorčeni nastojanjima da se jednom njihovom časnom sugrađaninu ugrožava pravo na rad . Dodatno su iritirani ovim potezom Kurtovića jer dobro znaju da je on od Pošte napravio privatnu prćiju u proteklom periodu i da dalje pokušava da kadruje u ekspozituri tog preduzeća krijući se iza navodne volje zaposlenih.
Ovo je nezibelježen slučaj u historiji ove države da se jednoj osobi bez ikakog osnova sprječava ostvarivanje ustavnog pravo na rad. Kurtović iz političkih razloga, manipulišući zaposlenima u Pošti, pokušava spriječiti sugrađaninu dolazak na radno mjesto, što je nečuveno.
Kako nezvančno sazaju Sandžačke, riječ je o lokalnom funkcioneru Sandžačke demokratske partije i aktuelnom opštinskom vijećniku, koji je u prethodnom periodu odgovorno obavljano brojne funkcija u lokalnoj samoupravi. Dodatno, radi se o čovjeku kojem lokalna opozicija ne može oprostiti aktivnu ulogu u pregovorima o formiranju nove vlasti, što je još jedan od dokaza da je cio slučaj politički motivisan i iskonstruisan.
Ono što se danas moglo čuti u Tutinu, u kontekstu političe prošlosti i reputacije Kurtovića, jeste spremnost brojnih građana da se suprostave njegovoj samovolji i samoeksponiranju, te je s tim u vezi izražena odlučnost da se, ukoliko se nastavi ova manipulacija, građani aktivno uključe na strani sugrađanina kojem se osporava pravo na rad i zapošljavanje.
Međutim, ono što posebnu čudi u ovoj skandaloznoj situaciji jeste ponašanje članova i simpatizera SDA u Tutinu, ali i njihovih medijskih megafona, koji na društvenim mrežama dijele i lajkuju Kurtovićevu izjavu, što dodatno potvrđuje političku pozadinu cijelog slučaja.
Kako su se stranka, koja se devedestih borila za prava Bošnjaka, a čije je nacionalno ime tada Kurtović neskriveno osporavao i borio se protiv politike te stranke, našli u zajedničkom taboru, tema je koja nadilazi okvire ovog teksta.
Ovom prilikom ponovo ukazujemo na Kurtovićevu ulogu u nedavnim dešavanjima vezenim za izgradnju lokalnog puta Ljeskova-Gradac, gdje on također bio u pozadini problema talasajući u javnosti prijetnjama protestima mještana ukoliko ne dođe do realizacije tog projekta čiji je on tvorac uz podršku i pomoć jednog bivšeg opštinskog funkcionera sa Pešteri iz redova SDA.
Na kraju valja reći da se sa današnje vremenske distance jasno vidi koliko je bilo štetno to što nakon petooktobarskih promjena u Srbiji nije došlo do lustracije kadrova JUL-a i SPS-a koji i dan danas građanima ove zemlje čine samo ogromnu štetu.
Izvor: Sandzacke.rs