I pored višestrukih protesta i snažnih reakcija javnosti, Gradska uprava Novog Pazara zaključila je ugovor o oglašavanju sa kompanijom “Insajder tim”, izdavačem tabloida Informer, saznaje Radio Sto plus.
Ugovor je potpisan 6. juna, a javnosti je postao dostupan danas putem portala Uprave za javne nabavke. Vrijednost ugovora iznosi 1,5 miliona dinara s uračunatim porezom na dodatu vrijednost, a trajanje je definisano na 12 mjeseci.
Odluka da lokalna samouprava objavljuje službene oglase, konkurse i obavještenja upravo u Informeru, tabloidu koji bilježi brojne prekršaje Kodeksa novinara, donijeta je nakon sprovedenog tendera sredinom maja, na kojem je “Insajder tim“ ponudio povoljnije uslove u odnosu na “Politiku“.
Uslijedilo je više javnih reakcija i zahtjeva da se takav ugovor ne zaključi, uključujući i inicijativu Zbora građana Novog Pazara, koji je podsjetio da je Informer “na najbrutalniji i najmaliciozniji način targetirao i vrijeđao naše profesore, studente i njihove porodice, nazivajući ih udbašima, državnim neprijateljima i teroristima“.
Isti zahtjev uputili su i studenti koji već danima drže u blokadi zgradu Državnog univerziteta u Novom Pazaru, a ispred Gradske uprave održano je i više protesta.
Iz lokalne samouprave su u više navrata saopštili da je postupak odabira sproveden u potpunosti u skladu sa zakonom. Gradski čelnici uputili su poziv studentima na razgovor, ali su oni taj poziv jasno odbili.
