Studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru i okupljeni građani održali su danas miran protest ispred zgrade Osnovnog suda, zahtijevajući oslobađanje profesorke Marije Vasić i ostalih pritvorenih aktivista iz Novog Sada, optuženih za pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije, prenosi radio Sto plus.
Okupljanje je počelo minutom šutnje u trajanju od 17 minuta, u znak poštovanja prema žrtvama nedavne nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu i Ernadnu Bakanu, studentu iz Novog Pazara koji je poginuo u Beogradu 2019. godine.
Nakon toga, studenti su se uputili ka zgradi pravosudnih institucija, uzvikujući “Ispunite uslove” i pozivajući na pravdu i oslobađanje pritvorenih. Protest je protekao mirno, a ulaz u zgradu obezbjeđivalo je desetak policajaca u uniformama i civilu.
Jedna od govornica istakla je da su, kako tvrdi, aktivisti nepravedno zadržani u pritvoru, te da se protiv njih vodi politički motivisan proces.
“Mi se borimo za našu zemlju, za zemlju zasnovanu na demokratskim principima. Nećemo ćutati”, poručila je studentica sa razglasa.
Posebno su istakli zabrinutost zbog zdravstvenog stanja profesorke Marije Vasić, koja je u štrajku glađu već 46 sati i, prema navodima studenata, odbija da primi infuziju.
“Profesorka više ne može da stoji na nogama. Ovo je vapaj za pravdom”, saopštili su studenti okupljeni u blokadi.
Protestu nije prethodila veća podrška građana okupljenih na terasama u centru grada, uprkos pozivu organizatora da im se priključe.
Studenti su istakli da neće odustati od daljih mirnih okupljanja i da traže hitno puštanje na slobodu svih pritvorenih, uključujući članove Pokreta slobodnih građana i organizacije STAV.