Na sastanku neformalne grupe građana, održanom u Tutinu, odbornik u Skupštini te općine i lider liste “Za naš Tutin“, Zaim Redžepović, govorio je o aktuelnoj političkoj situaciji u Sandžaku, potrebi za novim političkim pristupom i odbijanju ponude za ulazak u lokalnu vlast.
“Okupljamo se da ne bismo prekinuli ono što smo zajedno gradili s rahmetli Muftijom. Želimo da se svake godine sretnemo, razgovaramo, brusimo ideje. To je bereket – bez razgovora i dogovora nema promjene“, rekao je Redžepović okupljenima, među kojima su bili i predstavnici dijaspore.
Govoreći o pokušajima uključivanja njegove grupe u lokalnu vlast, Redžepović je otkrio da su dobili zvaničnu pisanu ponudu, ali da su je odlučno odbili.
“Razmotrili smo ponudu. Zaključak je bio jasan – traži se da uđemo u vlast, a da sve ostane isto. Mi u tome nećemo učestvovati. Nama vlast nije cilj, ona je sredstvo da se mijenjaju stvari. Ako se ništa ne mijenja – mi nemamo šta da tražimo unutra“, poručio je Redžepović.
On je kritikovao političke aktere koji su, kako kaže, “pred izbore govorili o promjenama, a potom prvi prigrlili funkcije čim im je nešto ponuđeno“.
“Tutin je u teškom stanju. Ponovo nas zatrpavaju smećem. Ljudi su spremni da trpe sve samo da ostanu na funkcijama. A oni koji ih podržavaju nemaju ni plan, ni strategiju“, rekao je.
Kritika bošnjačke političke elite
Redžepović je posebno oštar bio prema predstavnicima bošnjačkih stranaka na republičkom nivou.
“Gledam šta govore, ne znaš više ni šta hoće. Jedan se ubi objašnjavajući da nije kao Sejdo Bajramović, drugi šalje poruke – a ne znaš kome ni zašto. Treći je uvijek tu dok ne postane gusto, pa ode u Tursku“, rekao je u osvrtu na trenutnu političku dezorijentaciju.
Istakao je da je Sandžaku potrebna nova politička opcija: “Treba nam neko ko zna razgovarati s Beogradom, ali ko zna i šta traži. Poštujemo ovu državu više nego iko – ali ne možemo to raditi na štetu naše vjere i interesa.“
O incidentu na Državnom univerzitetu
Redžepović se osvrnuo i na nedavni incident na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, kada je privatno obezbjeđenje, bez prisustva policije, upalo u zgradu fakulteta tokom noći.
“U pola noći na fakultet ne ulaze normalni ljudi. To se po pravilu hapsi. Studente izbacuju ljudi koji nikada nisu kročili na fakultet. Ne može se red i zakon čuvati preko privatnog obezbjeđenja s kapama. Ako hoćemo državu prava – policija treba da radi svoj posao“, istakao je.
Poziv na očuvanje međunacionalnih odnosa i političko buđenje
Redžepović je posebno naglasio važnost očuvanja međunacionalnih odnosa i stabilnosti u Sandžaku: “To je naša obaveza. Nas je više, i zato je i naša odgovornost veća. Moramo sačuvati dobre odnose, to je naš prioritet.“
Govoreći o predstojećim izborima, koje očekuje uskoro, lider „Za naš Tutin“ kaže da u Sandžaku postoji prostor za stvaranje nove političke opcije.
“Ima ozbiljnih ljudi i u Pazaru, i u Sjenici, i drugdje – koji nisu porobljeni. Ljudi čekaju da se nešto desi. Mi još nismo politička partija, samo građansko udruženje, ali moramo razmisliti da li da to formalizujemo. Ili kao stranku, ili kao širi front – jer nas mnogi već gledaju i čekaju šta ćemo uraditi.“
Zaključno, Redžepović poručuje da, iako su brojčano mali, njihova politička snaga nije zanemariva: “Neki su se iznenadili što nismo baš mali. A kad nismo mali, onda imamo i obavezu da preuzmemo odgovornost.“
Izvor: Sandzacke.rs
