Zajednička fotografija lidera SDA Sandžaka i predsjednice Općine Tutin, snimljena ispred prostorija Glavnog ureda BNV u Novom Pazaru tokom obilježavanja Dana bošnjačke nacionalne zastave, konačno je razotkrila ono što su rijetki u Sandžaku naslućivali – navodni raskol između Selme Kučević i Sulejmana Ugljanina bio je pažljivo osmišljena predstava za lakovjerne bošnjačke glave. Svi oni koji su imali i trunke sumnje da se radi o fingiranom sukobu, sada konačno imaju jasan dokaz da je riječ o klasičnoj manipulaciji.
Piše: Teufik Tahirbegović
U najbošnjačkijoj sredini u Srbiji, Tutinu, posljednjih godinu dana odigrava se politička drama koja bi posramila i vrhunske scenariste i režisere. Selma Kučević i Sulejman Ugljanin majstorski su inscenirali lažni sukob koji je trebao naivne Bošnjake uvjeriti da se SDA u Tutinu reformisala i da može nešto promijeniti. Međutim, nakon skoro godinu dana od lokalnih izbora stvari su kristalno jasne. Tobožnji kritički odnos i otklon spram Ugljanina, te lažna dilema je li Selma istinska reformatorka ili ne, zapravo su običan politički igrokaz.
Narod je trebalo još jednom prevariti, a lukavi plan bio je jednostavan: SDA u Tutinu bila je na izdisaju i trebalo je odigrati igru za spas režimskih miljenika. Znali su da je udaranje na emocije naivnih Bošnjaka najbolji mogući scenario. Zato je izabrana Selma Kučević, kćerka rahmetli Šemka Kučevića, i parola “babovim putem”, koja mami emocije i glasove. Širokim osmjesima i zagrljajima opčinila je vaskoliko glasačko tijelo SDA. Čak je počela osvajati i simpatije sljedbenika nekih drugih stranaka. “Selma je kraljica”, govorili su neki opčinjeni Bošnjaci i Bošnjakinje.
Širila je oko sebe pozitivnu energiju, stvarajući privid da je ona ta koja može donijeti promjene Tutinu. Ljudi su počeli vjerovati u njene riječi da kroz reforme može izbaviti grad iz dužničkog ropstva, popraviti stanje u koje su ga doveli njeni partijski drugari iz “jagnjeće brigade”, koji su prije nje bezdušno harali pustošeći općinski budžet i rasprodajući u bescijenje imovinu lokalne samouprave. No, iluzija je kratko trajala. Posljednjih mjeseci i dana mnogi od opčinjenih javno su počeli govoriti da su bili zavedeni neiskrenim obećanjima. Lažni oreol “kraljice” nezaustavljivo je počeo da blijedi.

Sulejman Ugljanin je za to vrijeme nastavio glumiti žestokog protivnika režima. Strategija iznenadnih i ničim izazvanih press konferencija, na kojima Ugljanin vlast naziva fašistima, a državu “srpskom državom Srbijom” – privilegija je koju ima samo on kao režimski miljenik. Istovremeno, Selma Kučević i njen tim neometano, iza leđa naivnih Bošnjaka, nastavljaju šurovati s režimskim elementima u Beogradu.
Teško je pojmiti da je SDA u Tutinu zapravo najveći režimski miljenik kojem se, zadnjih desetak godina, strateški pomagalo na svim izborima, ali i nakon njih. Sve je krenulo sa predsjedničkim izborima 2017. godine, kada je uz prešutnu podršku SDA, Vučić u Sandžaku osvojio preko 70 odsto glasova i bio izabran za šefa države.
Da bi ovu činjenicu sakrili od javnosti, posebno od glasača SDA Sandžaka, na posljednjim izborima osmišljen je specijalni scenario navodnog sukoba između Selme Kučević i Sulejmana Ugljanina. Strategija je bila sjajna obzirom da u tutinskoj SDA postoji ogromno nezadvoljstvo načinom na koji Ugljanin vodi nekada najjaču bošnjačku stranku, a danas trećeplasiranu partiju na putu nestanka sa političke scene.
Kao kćerka rahmetli Šemsudina Kučevića, Selma je bila savršeni kandidat za ulogu “reformatorke”. U javnosti su podgrijavane priče o njenom navodnom raskolu sa liderom SDA, pa čak i da bi ga mogla naslijediti na čelu stranke. Lansirane su i glasine da se Selma planira izdvojiti iz SDA i formirati novu političku organizaciju s Enisom Imamovićem.
Propaganda i spinovanje savršeno su funkcionisali tokom predizborne kampanje. Tako je asfaltiranje ključnih saobraćajnica u općini Tutin tih dana poslužilo kao idealan marketinški potez. Iz redova Ugljaninove stranke to je predstavljano biračima kao pomoć države SDP-u, usmjerana protiv SDA. Zapravo je to bio dio izborne taktike u korist SDA i sjajan mehanizam da se na šavove razbucani redovi SDA ponovo konsoliduju i obnovi jedinstvo lokalnog odbora i članstva stranke. Čak je i kratkotrajno rušenje SDA sa vlasti, nakon tri decenije vladavine, bilo u istoj funkciji snaženja unutarstranačkog jedinstva.

Nakon izbora, uz pomoć režima, SDA je nastavila vladati Tutinom. Podršku za opstanak na vlasti su joj pružili odbornici dvije grupe građana. Prvo su to učinili politički diletanti Jašar Balić i Ljutvija Balkan, nekadašnji ljuti dušmani SDA, koji su tu stranku vratili u sjedlo vlasti. U kakvo su se kolo uhvatili relativno brzo su shvatili, ali njihove žalopojke danas nisu stvar koja može popraviti historijsku štetu koju su nanijeli građanima Tutina vraćajući SDA na vlast.
Ubrzo se vladajućoj koaliciji pridružila i grupa građana okupljena oko Bajra Gegića, nekadašnjeg lidera opozicije u Tutinu, koji svoj kratkotrajni uspjeh na lokalnoj političkoj sceni duguje (lažnom) opozicionom djelovanju spram SDA. Upravo je uloga te grupe građana bila da okupi nezadovoljnike iz SDA, kako ne bi otišli u druge partije, a da po potrebi pruži pomoć Ugljaninovoj stranci, iz koje, po sopstvenom priznanju njenog predvodnika, nikad nisi ni izlazili.
Ironija u ovm slučaju je savršena. Dok njen lider Sulejman Ugljanin verbalno napada vlast i državu Srbiju nazivajući je fašističkom, glumatarajući žestokog opozicionara, Selma nedavno čak dva dana ugošćava srpsku ministarku bez portfelja, vodeći je na teferič u Delimeđu, na jezero Gazivode, sve uz osmijeh koji govori – sve ide po planu.
Ključni dokaz ovog političkog teatra je upravo objavljena fotografija na kojoj Kučević i Ugljanin zadovoljno poziraju ispred Bošnjačkog nacionalnog vijeća, razbijajući i posljednje atome sumnje o navodnom raskolu među njima. Zajednička fotografija, smiješak i koordinirana igra uloga – sve je to dio jedne velike političke prevare čiji su glavni glumci Selma Kučević i Sulejman Ugljanin. Pametnom je, kako narod kaže, dovoljan i išaret.
No, ovaj slučaj mogao bi postati udžbenički primjer političke manipulacije – kreiranje privida reformi i promjena dok se suštinski sve zadržava na starim pozicijama. Javnosti je ostalo da procijeni koga su zapravo ponovo prevarili – građane, svoje birače ili možda sebe same.
Izvor: Sandzacke.rs