U nezapamćenom ekološkom incidentu, moćna rijeka Ibar presušila je u dijelu na granici Srbije i Crne Gore, kao i nizvodno od Ribarića, ostavljajući za sobom pustoš i ugrožavajući lokalni ekosistem. Ova situacija alarmirala je lokalne ribolovce i ekologe, koji je opisuju kao “nezapamćenu ekološku katastrofu”.
Prema navodima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, tačne okolnosti nestanka vode u vodotoku nisu poznate. Međutim, pretpostavlja se da je uzrok niski vodostaj uslijed dugotrajnog sušnog perioda i visokih temperatura. Ministarstvo je također napomenulo da se slična situacija dogodila prije otprilike 15 godina.
“Nisu poznate okolnosti nestanka vode u vodotoku. Prema saznanjima sa terena, rijeka Ibar je presušila na teritoriji Republike Crne Gore, pa zbog toga vode u rijeci Ibar nema na teritoriji Srbije. Oko dva kilometra nizvodno od granice sa Crnom Gorom u Ibar se uliva rijeka Vidrenjak, gdje ima vode u vodotoku, nizvodno vode ima u akumulaciji brane Gazivoda, potom se nizvodno dalje ulivaju pritoke Sitnica, Raška, Jošanica, Studenica, Lopatnica, tako da reka Ibar od dijela uliva rijeke Vidrenjak, a što je na lokaciji na oko 2km od granice sa Crnom Gorom, teritorija Opštine Tutin, pa sve nizvodno do uliva u rijeku Zapadna Morava nije presušila, vode u vodotoku ima. Na dijelu od granice sa Crnom Gorom, do uliva rijeke Vidrenjak nema korisnika vode iz vodotoka, vode u vodotoku nema jer uzvodno od granice nije dotekla voda rijekom Ibar“, naveli su u saopćenju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije.
Ribolovci iz Rožaja, uz pomoć poljoprivrednog inspektora iz Bijelog Polja, poduzeli su hitne akcije spašavanja preživjele ribe. Oni su ribu iz preostalih barica prebacivali u dublje dijelove korita i virove koji još nisu presušili, nastojeći ublažiti posljedice ove ekološke krize.
Vodna inspekcija Srbije nije bila zvanično obaviještena o problemu, već je za njega saznala putem medija. Nakon toga, inspektor je potvrdio da na teritoriji Srbije nema vode u koritu rijeke Ibar sve do uliva rijeke Vidrenjak, što je oko dva kilometra nizvodno od granice sa Crnom Gorom.
Međutim, članovi Sportsko-ribolovnog kluba “Ibar” iz Rožaja smatraju da presušivanje rijeke nije samo posljedica prirodnih faktora. Oni ističu da su ljudski nemar i prekomjerna potrošnja vode također značajno doprinijeli ovom problemu.
Ova situacija dodatno naglašava šire probleme s vodnim resursima u regiji. Inicijativa “Pravo na vodu” nedavno je objavila dopunjenu mapu nestašica pitke vode u Srbiji, ukazujući na to da je problem mnogo širi od jedne rijeke.