Sead Biberović iz organizacije Urban in izjavio je za N1 da su protesti koji se odvijaju u Novom Pazaru istorijski trenutak za taj grad i da prvi put, nakon više decenija, pripadnici i pripadnice većinskog srpskog naroda i manjinskog bošnjačkog naroda zajedno protestuju i “bore se za ovu jadnu, napaćenu zemlju”.
“Čini mi se da je ovo poseban istorijski trenutak za Novi Pazar, za sve nas koji u njemu živimo. I namjerno kažem, za sve nas koji u njemu živimo – i za Bošnjake i Bošnjakinje, i Srbe i Srpkinje, i Albance i Albanke i sve ostale nacionalne manjine koje ovdje žive, a hvala Bogu ima ih”, kaže Biberović i dodaje:
“Naši mladi, mudri, pametni ljudi su nam priredili ovo zadovoljstvo da nakon 30 i nešto godina u Novom Pazaru imamo građanski protest u kojem zajedno učestvuju i Bošnjaci, i Bošnjakinje, i Srbi, i Srpkinje”.
On smatra da posebno treba naglasiti taj momenat. “Na stranu zahtjevi studentskih protesta koji će, nadam se, što skorije biti ispunjeni. To nije ništa specifično za druge gradove u Srbiji, za druge univerzitete, za druge studente i studentice, ali kod nas je vrlo, vrlo bitno naglasiti taj momenat. Prvi put, posle više decenija, pripadnici i pripadnice većinskog srpskog naroda i manjinskog bošnjačkog naroda zajedno protestuju i zajedno se bore za neku bolju budućnost, za ovu jadnu napaćenu zemlju”, ističe Biberović.
Na konstataciju reportera N1 da je u prošlosti važilo da se Novi Pazar kasno budi, i da je u odnosu na neke druge gradove malo kasnije i sada sve krenulo, sagovornik N1 kaže:
“Za Novi Pazar je specifično to što mi imamo to bolno iskustvo 90-ih i to je još u svijesti građana i građanki. I srećom, ovi mladi ljudi su neopterećeni time. Dakle, postoji ovdje još čitav niz specifičnosti koji utiču na to da se Pazarci i Pazarke u još većem broju ne uključuju u podršku studentima”.
A da li atmosfera u Novom Pazaru više nije ona stara?
“Nije sigurno. I ja sam uvjeren da više nikada neće biti kao ona stara, jer ne mogu više da nam nameću te nacionalne podjele. Kad kažem oni, mislim na vlasti u Beogradu, ali i ostale političke faktore ovdje, lokalnu vlast kojoj odgovara podjela, kojoj odgovara da se dijelimo na nas i njih, na Srbe i Bošnjake, na ove i one, na naše i vaše. Nadam se da više ta atmosfera nikada neće ni biti, ali moramo svi zajedno da doprinesemo dodatno tome”, poručio je.
Izvor : N1
