Stranka slobode i pravde (SSP) saopćila je danas da je neophodno momentalno zaustaviti, kako navode, “progon profesora i studenata“ Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP), koji su na udaru zbog zahtjeva u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu i insistiranja na uspostavljanju pravne države, prenosi Radio Sto plus.
U pisanoj izjavi, član Predsjedništva SSP-a Janko Veselinović ocijenio je da “Aleksandar Vučić nikada neće oprostiti studentima to što su veličanstvenim protestom u Novom Pazaru pokazali da je njegova, kako je rekao, šešeljevska politika sijanja mržnje između Srba i Bošnjaka doživjela krah“.
Veselinović je naglasio da su Ministarstvo prosvjete, na čelu sa Dejanom Vukom Stankovićem, zajedno sa rukovodstvom Univerziteta, bez posla ostavili više od 30 profesora, što bi, kako tvrdi, za svaki univerzitet u svijetu predstavljalo katastrofu.
Prema njegovim riječima, studentski status izgubili su i brojni studenti koji su aktivno učestvovali u protestima i nastavljaju da insistiraju na ispunjenju zahtjeva.
“Ovaj progon univerzitetskih profesora i studenata ima posebno teške posljedice, jer takvi postupci vode ka gašenju Univerziteta koji je od velikog značaja za Novi Pazar i cijeli region. Ono što radi režim Aleksandra Vučića može ostaviti ozbiljne posljedice na položaj Sandžaka, imajući u vidu njegovu specifičnost“, poručio je Veselinović.
On je dodao da profesori i studenti DUNP-a ne smiju ostati sami i da im podršku mora pružiti cjelokupna demokratska javnost u Srbiji.
