U Istanbulu je održan međunarodni simpozij povodom stogodišnjice genocida u Šahovićima, jednog od najmračnijih poglavlja u historiji stradanja Bošnjaka. Skup su zajednički organizirala Udruženja Türkiye Bosna Sancak i Sivas Bosna Sancak, okupivši eminentne stručnjake i brojne goste u dvorani Lilyan.
Autor: Nedžad Smailagić | Sandzacke.rs
Moderatori ovog značajnog događaja bili su Hilmi Erdem, član visokog savjetodavnog odbora, i Erol Sevim, predsjednik Udruženja Sivas Bosna Sancak, dok je prevoditeljsku podršku pružio Fuad Baćićanin, potpredsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Nakon uvodnih obraćanja prof. dr. Sedata Ziyadea, predsjednika udruženja, Sulja Mustafića, predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Crne Gore, i dr. Adela Slatine, predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sandžaka, uslijedila su stručna izlaganja.
Posebno emotivan trenutak bio je kada je Suljo Mustafić govorio o važnosti rasvjetljavanja istine o Šahovićima.
“Gotovo stoljeće je istina bila prekrivena sramotnom šutnjom. Želimo graditi budućnost ne na mržnji i osveti, već na pravdi i istini, u pomirenom društvu, u našoj Crnoj Gori. Bez istine nema suočavanja sa prošlošću, zato je jako važno ovaj događaj rasvijetliti kroz kompetentna i utemeljena istaživanja. Želimo graditi budućnost, ne na mržnji i osvetii, već na pravdi i istini, u pomirenom društvu, u našoj Crnoj Gori. Naša poruka je je da istinu moramo sagledati, izvući iz nje pouke, sa željom da se nikada i nigdje ne ponove takvi događaji”, istakao je Mustafić.
Mustafić je posebno istakao značaj veza između Bošnjaka u Turskoj i njihovih sunarodnjaka, nazivajući ih “mostom koji snažno povezuje Tursku s Crnom Gorom i drugim balkanskim zemljama.” Naglasio je da će Bošnjačko vijeće nastaviti pružati snažnu podršku procesima zbližavanja i saradnje između iseljenika i Crne Gore.
Među izlagačima su bili istraživač i pisac Refik Akova, pukovnik u penziji i pisac prof. dr. Mustafa Kahramanyol, historičar i pisac dr. Harun Crnovršanin, novinar Darko Šuković te bivši parlamentarni zastupnik Hüseyin Kansu. Svaki od njih je iz svoje perspektive osvijetlio različite aspekte ovog tragičnog događaja.
Darko Šuković, novinar i urednik Antene M, posebno je naglasio važnost suočavanja s prošlošću: “Suočavanje s istinom je jedini efikasan lijek protiv ponavljanja zla. Moramo uspostaviti efektivan moralni kodeks koji će zločince i njihove promotere označiti kao bića vrijedna prezira.”
Šuković je također upozorio da je pogrešno izbjegavati razgovor o prošlosti, jer “najveći dio današnjih sukoba zapravo je posljedica neriješenih konflikata iz prošlosti.”
Simpozij je pokazao da, iako je prošlo stoljeće od tragičnih događaja u Šahovićima, potreba za istinom, pravdom i pomirenjem nije ništa manja. Naprotiv, ovakvi skupovi potvrđuju da je suočavanje s prošlošću neophodan korak ka izgradnji bolje budućnosti za sve narode na Balkanu.