Prve od 677 bezimenih ulica u Loznici dobile su table s nazivom i kućne brojeve o trošku države. U taj pilot-projekat pokušavaju da se uključe i Vrnjačka Banja, Aleksinac i Novi Pazar pa su volonterski već oformili komisije koje će na terenu krenuti s obeležavanjem. Novi izazov je smisliti nazive za desetine hiljada bezimenih ulica.
Svaki drugi Novopazarac nema preciznu adresu u ličnoj karti, kažu u gradskoj upravi. Taj grad će tako, s razlogom, biti među prvima koji će dobiti svoje mjesto u adresnom registru Srbije. Kada je riječ o imenima budućih ulica, utvrdili su jasne kriterijume.
“Pre svega će se poštovati nacionalna zastupljenost stanovništva, gledaćemo da to budu ličnosti iz istorije, umetnosti, književnosti i da dajemo tradicionalne nazive kakvi su bili kad su ulice nastajale. Još je bitno da ne želimo da brišemo iz sjećanja NOB pa ćemo zadržati i sve nazive ulice iz NOB-a”, kaže član Gradskog vijeća Novog Pazara Mirsad Jusufović.
Adresni registar će konačno riješiti i objekte koji su u postupku legalizacije.
“To je u praksi stvaralo velike probleme. Primjera radi, da smo imali u ovom trenutku centralizovanu bazu, ne bi morali građane da zovemo da preuzimaju zdravstvene knjižice, već bi mogli vrlo jednostavno da dostavljamo na kućne adrese”, kaže Darinka Đuran iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Ulice bez imena i kuće bez broja postaće prošlost u tri faze. U prvoj fazi lokalne samouprave označavaju se ulice bez naziva, zatim određuju nazivi i kućni brojevi, da bi se na kraju postavile table.
“Mi u ovom trenutku preko zaključka Vlade pokušavamo i uspjeli smo da Republičkom geodetskom zavodu koji je nosilac ovog projekta, obezbedimo još 30 ljudi i prostorije koji će raditi na određivanju ulica i adresa na cijeloj teritoriji Srbije”, objašnjava Đuranova.
Do kraja godine na teritoriji cijele Srbije ime će dobiti oko 27.000 bezimenih ulica. To znači da će tačnu adresu prvi put dobiti oko tri miliona građana.