Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Izdvojeno»Svečana akademija povodom 565. rođendana Novog Pazara: Uručene povelje i plakete grada
Izdvojeno

Svečana akademija povodom 565. rođendana Novog Pazara: Uručene povelje i plakete grada

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs21/04/2026Updated:22/04/2026Nema komentara3 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Grad Novi Pazar
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Novim Pazarom je sinoć vladala svečana atmosfera. Na centralnoj manifestaciji obilježavanja 565. godišnjice grada, upriličena je Svečana akademija u kojoj su ovogodišnjim laureatima uručene povelje i plakete, u prisustvu velikog broja zvanica, predstavnika institucija, kulturnog i javnog života te brojnih građana.

Povelje grada uručene su teniseru Hamadu Međedoviću za izuzetne rezultate i doprinos razvoju sporta, državnoj sekretarki u Ministarstvu prosvjete Vesni Nedeljković za doprinos razvoju obrazovanja u Novom Pazaru i kantautorki Emini Jahović za promociju grada. Jahovićeva je prisustvovala putem video bima.

Međedović, koji se trenutno nalazi na 68. mjestu liste najboljih tenisera svijeta, nije krio uzbuđenje. “Hvala vam od srca, imam malu tremu, jer ovo mi je prvi put da primim ovako nešto od grada”, rekao je vidno ganut mladi Novopazarac.

blank
Foto: Grad Novi Pazar

Nedeljkovićeva se zahvalila na prepoznavanju njene ljubavi prema gradu. “Ponosna sam i presrećna što sam dobitnica ove nagrade, jer Novi Pazar nosim u srcu iz više razloga, iako nisam Pazarka. Ovo je grad u kojem se djeca rađaju i smiju, grad budućnosti”, poručila je. Jahovićeva je pak istakla da joj ova povelja znači više od svih drugih nagrada koje je u životu dobila, dodavši: “Žao mi je što fizički nisam večeras s vama, ali sam tu dušom i srcem.”

Plakete grada za iskazanu humanost i dobročinstvo, na prijedlog gradonačelnika Nihata Biševca, uručene su Ljubini Marinković, efendiji Džemilu Destanoviću i protosinđelu Gavrilu Božinoviću.

blank
Foto: Grad Novi Pazar

Poseban ton večeri dale su melodije ženskog kvarteta “Nocturno”, a svečanosti je prisustvovao i Rasim Ljajić, čija je vizija u velikoj mjeri obilježila razvoj grada u njegovoj novijoj historiji.

Predsjednik Skupštine grada Samir Lekić podsjetio je na riječi osnivača Novog Pazara, Isa-bega Isakovića, da grad ne osniva sebi, već svim ljudima, kao mjesto gdje se susreću putevi, jezici i kulture.

“Ponosan sam što sam dio generacije koja je ostvarila cilj da Novi Pazar bude među pet najrazvijenijih gradova u zemlji. Nećemo se na tome zaustaviti, nastavljamo dalje ka novoj viziji razvoja, ka mjestu koje će biti među najrazvijenijim gradovima na Balkanu”, poručio je Lekić.

blank
Foto: Grad Novi Pazar

Gradonačelnik Biševac istakao je da je u protekloj godini realizovan niz značajnih projekata, među kojima se izdvajaju kliničko-bolnički centar, uređenje korita rijeka Raške, Jošanice i Trnavice, izgradnja vrtića “Mladost” i početak radova na omladinskom centru, s ukupnom vrijednošću investicija koja premašuje 150 miliona eura.

“Novi Pazar ima budućnost. Stvaramo pozitivnu klimu i jačamo povjerenje građana u razvoj svog grada”, rekao je Biševac.

Dan Novog Pazara obilježava se 20. aprila, u znak sjećanja na dan 1461. godine kada se ime ovog grada prvi put pominje u dubrovačkom dokumentu. Nakon svečanosti, gosti su imali priliku da prisustvuju otvaranju XXI godišnje izložbe Sandžačkog udruženja likovnih umjetnika.

blank
Foto: Grad Novi Pazar
Dan Grada Novog Pazara Novi Pazar svečana akademija
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleDosje UDBA: Tajna moć koja je preživjela raspad Jugoslavije
Next Article Trostruko ubistvo u Podgorici: Među žrtvama braća Hot iz Rožaja, policija traga za osumnjičenim
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Muković čestitao ujedinjenje IZ: “Ovo je prilika da se vjera i politika konačno razdvoje”

15/08/2026

Kavazović čestitao potpisivanje Povelje o jedinstvu Islamske zajednice u Srbiji

15/08/2026

U Novom Pazaru otvorene 47. Sandžačke igre

14/08/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Muković čestitao ujedinjenje IZ: “Ovo je prilika da se vjera i politika konačno razdvoje”

Senidah otvorila Festival “Stari grad” u Novom Pazaru pred više hiljada posjetilaca

Turčin se kupao u moru pa pronašao ostatke ruske rakete

Kavazović čestitao potpisivanje Povelje o jedinstvu Islamske zajednice u Srbiji

U Novom Pazaru otvorene 47. Sandžačke igre

Od historijskog potpisa do stvarnog jedinstva: Šta čeka Islamsku zajednicu?

Zukorlić nakon jedinstva Islamske zajednice: Na redu je političko ujedinjenje Bošnjaka Sandžaka

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.