Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Info»Zavod za javno zdravlje: Dim sa deponije sadrži metan i amonijak – opasno po disajne puteve
Info

Zavod za javno zdravlje: Dim sa deponije sadrži metan i amonijak – opasno po disajne puteve

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs19/07/2025Updated:19/07/2025Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Zavod za javno zdravlje Novi Pazar upozorio je danas na ozbiljne javnozdravstvene rizike izazvane požarom koji je 6. jula izbio na divljoj deponiji Golo brdo u selu Kožlje, udaljenom oko 24 kilometra od Novog Pazara. Prema najnovijim informacijama, danas oko 18 časova na istoj lokaciji izbio je još jedan požar.

Zavod navodi da zbog dugotrajnog sagorevanja otpada na nehigijenskoj deponiji više od 4.000 stanovnika okolnih sela svakodnevno udiše dim prepun štetnih materija. Posebno su ugroženi hronični plućni i srčani bolesnici, djeca, trudnice i starije osobe.

U saopćenju se navodi da osim fizičkih posljedica, građani su izloženi i ozbiljnom psihološkom stresu i strahu zbog stalnog zagađenja, što može imati dugotrajne posljedice po mentalno zdravlje.

Stručnjaci upozoravaju i na mogućnost kontaminacije izvora pijaće vode – bunara, prirodnih izvora i cisterni – kako putem vazduha, tako i kroz podzemne vode.

“Razlaganjem organskog otpada oslobađaju se gasovi poput metana i amonijaka koji mogu izazvati iritacije disajnih puteva“, navedeno je u saopćenju Zavoda.

Zavod također ističe da prekid u organizovanom prikupljanju i odlaganju otpada u Novom Pazaru i Tutinu dodatno pogoršava situaciju, jer prijeti širenjem zaraznih bolesti, dodatnim zagađenjem vazduha i vode, kao i povećanim stresom kod stanovništva.

Kao hitne mjere, predlažu pronalaženje privremenog rješenja za odlaganje otpada, bilo kroz dogovor sa najbližom sanitarnom deponijom, bilo određivanjem bezbjedne lokacije na postojećem prostoru.

Na kraju, Zavod za javno zdravlje poziva sve nadležne institucije i građane na razum i kompromis, kako bi se ublažile posljedice po zdravlje i životnu sredinu, dok se ne pronađe dugoročno rješenje u vidu izgradnje nove sanitarne deponije.

deponija Golo brdo Novi Pazar požar Zavod za javno zdravlje
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticlePočela ORA Novi Pazar 2025: Mladi iz regiona i Turske uređuju Pazarsku plažu i obale Raške
Next Article Požar na deponiji Golo Brdo stavljen pod kontrolu – nema opasnosti po šumu
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Biserko: Vučić podgrijava koncept “srpskog sveta” protiv evropske Crne Gore

17/05/2026

Bushra Shaikh: Zapadnjački narativ o Iranu je izmišljena priča

17/05/2026

Perverzna propaganda: Kako mainstream mediji kroje sudbinu Gaze

16/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Čanak bez dlake na jeziku: Srbija je fašistička kaljuga, a protesti Vučića nisu oslabili ni za dlaku

Studenti u blokadi usvojili Memorandum o Kosovu: “Sastavni i neotuđivi dio Srbije”

Sve više žena želi na džumu: Islamski feminizam sve rasprostranjeniji u Bosni i Hercegovini

Šejh Mehmed Užičanin: Imam koji je izazvao moćnike i platio životom

Biserko: Vučić podgrijava koncept “srpskog sveta” protiv evropske Crne Gore

Bushra Shaikh: Zapadnjački narativ o Iranu je izmišljena priča

Predaja nije opcija: Iranski veleposlanik poziva na beskompromisnu borbu za Palestinu

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.