Vanja Bajović, profesorica Pravnog fakulteta u Beogradu, izjavila je za N1 da su studentske blokade univerziteta u Srbiji u jednom trenutku izgubile efekat pritiska na vlast i postale kontraproduktivne.
“Ono što zaista vrši pritisak na vlast jesu masovni protesti na ulicama, i to se od početka znalo. Blokade su u početku služile za mobilizaciju, sjetimo se 15. marta kada su studenti iz cijele Srbije dolazili u Beograd i spavali po fakultetima. Međutim, vremenom su blokade počele da idu u korist vlasti jer su olakšale sprovođenje njihove agende privatizacije državnog školstva“, navela je Bajović.
Istakla je da ne želi da blokade ostave posljedice koje će dodatno naštetiti državnim fakultetima, koji su, kako kaže, već godinama pod udarom.
“Već dugo se vodi agenda protiv državnih fakulteta, a o tome se malo priča. Planovi o SPIRI sistemu, vaučerima, pa i dovođenje stranih fakulteta bez akreditacije, sve to pokazuje težnju vlasti da uruši autonomiju i finansijsku stabilnost javnih univerziteta“, dodala je.
Iako, kako kaže, državni fakulteti “profitiraju reputaciono“ jer su pokazali otpor, Bajović upozorava da su konkretne posljedice zabrinjavajuće.
“Faktički smo došli u situaciju da je vlastu sada lakše da sprovede ono što je planirala. Bez obzira na to što je politički oslabljena, vlast i dalje ima mehanizme sile – inspekcije, zakone, uredbe“, navela je.
Prema njenim riječima, fakulteti su već suočeni s finansijskim kaznama jer ne izvode nastavu, a prijete i tužbe samofinansirajućih studenata. “Ako tri puta kaznite fakultet sa po 300.000 dinara, a on ima prihod od milion – vi ste ga faktički finansijski uništili“, ističe.
Bajović je kritikovala i pasivnost akademske zajednice u početku protesta.
“Odrasli su sve prepustili studentima. Kada je donijeta sporna uredba koja nas je ostavila bez plata, morali smo mi profesori da reagujemo. Podnijeli smo peticiju Ustavnom sudu koju je potpisalo dvije hiljade profesora za jedan dan. Trebalo je da tada preuzmemo borbu“, kazala je, dodajući da nisu odmah stupili u štrajk kako ne bi dali povod za dalje sankcije.
“I dalje smatram da je štrajk jedino rješenje. Ne samo da bismo moralno pokazali da stojimo iza univerziteta, već bi se kroz štrajk omogućilo i održavanje ispitnih rokova i prijemnih ispita – što je od ključne važnosti za studente“, navela je.
Zaključila je da je nametanje onlajn nastave bez dogovora sa studentima “duboko pogrešno“, te da je rješenje u tome da svaki fakultet pojedinačno donese odluku o štrajku, uz podršku većine zaposlenih.