Protesti u Novom Sadu, izazvani nezadovoljstvom građana zbog tragične nesreće na autobuskoj stanici u kojoj je smrtno stradalo 14 osoba, a troje povrijeđeno, privukli su pažnju javnosti i izazvali oštre reakcije prema srpskim vlastima.
Okupljeni su blokirali Varadinski most i pozvali na odgovornost državnih i gradskih funkcionera, tražeći ostavke premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Milana Đurića. Ministar Goran Vesić jedini je do sada podnio ostavku.
Nenad Čanak, bivši lider Lige socijaldemokrata Vojvodine, komentarisao je za Hayat.ba da su ovi protesti samo početak, naglašavajući da se gomila frustracija među građanima zbog percipirane nepravde.
“Protesti koji su se dogodili su samo početak zbog toga što je veliko nezadovoljstvo među građanima i mislim da je to samo početak jednog procesa koji, ako se hitno nešto ne poduzme, može da bude vrlo opasan. Opasan zbog toga što za razliku od protesta protiv Miloševića 1999. i 2000. godine koji su vodile organizovane grupacije stranke sa jasnim liderima, sa jasnim organizatorima…, ovo je jedan nestruktuirani gnjev građana gdje su političke organizacije izgubile kredibilitet. Izgubile su povjerenje ljudi i to je okupljanje nesretnih i isfrustriranih ljudi gdje taj bijes i gnjev neće imati kuda da artikuliše. To je ono što je u ovim okupljanjima opasno. Opasno je zbog toga što je samo pitanje vremena “, upozorio je Čanak.
Smatra da su trenutna okupljanja neorganizovana i vođena spontanom reakcijom građana na neefikasnost političkih organizacija, što ih čini dodatno opasnima.
“Danas su u pritvoru ljudi koji apsolutno ne zaslužuju da budu zatvoreni. Ne zaslužuju u tom smislu jer nisu kriminalci niti su opasni. Nisu na bilo koji način opasnost po društvo ni okolinu. Ti ljudi su u zatvoru, od Gorana Ješića, bivšeg gradonačelnika Inđije, pa nadalje, zbog toga što su optuženi da su se suprotstavili i napali policiju koja nije bila uniformisana niti se legitimisala kao policija. Na stranu što je uhapšen i niz studenata sa Akademije umjetnosti u Novom Sadu koji nisu počinili nikakvo krivično djelo. To izaziva sve veći gnjev i mislim da će to na kraju eksplodirati u jedne nekontrolisane proteste koji mogu da se završe katastrofalan način”, kazao je Čanak za Hayat.ba.
Novosadska opozicija osudila je hapšenja učesnika protesta, među kojima su i bivši gradonačelnik Inđije Goran Ješić te brojni studenti, navodeći da su “politički zatvorenici”. Čanak upozorava da je ovaj represivni odgovor samo povećao građanski gnjev.
Čanak vjeruje da bi Vučićeva vlast mogla biti destabilizirana ovim protestima, jer trenutni režim nije bio pripremljen na ovakvu reakciju javnosti. “Vučić želi biti voljen i traži poslušnost, ali ovo pokazuje da među građanima postoji duboko nezadovoljstvo koje njega plaši“, zaključio je Čanak.
