Iz Srpske akademije nauka i umjetnosti (SANU) pokrenuta je inicijativa kojom se traži ostavka predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, zbog – kako se navodi – urušavanja demokratskih, institucionalnih i društvenih temelja zemlje.
U javno objavljenom tekstu inicijative, članovi SANU izražavaju duboku zabrinutost za budućnost Republike Srbije, ističući da “nijedan pojedinac, pa ni predsjednik republike, nema pravo da zarad lične ili partijske moći ruši demokratski poredak i ugrožava državne i društvene interese“.
“Mi, članovi Srpske akademije nauka i umjetnosti, vođeni najvišim interesima naroda i države, ovim putem javno zahtijevamo ostavku predsjednika Republike Aleksandra Vučića“, navodi se u dokumentu.
Akademici su u inicijativi pobrojali više ključnih razloga koji su, po njihovom mišljenju, doveli do ozbiljne društvene i institucionalne krize u zemlji:
- Urušavanje izbornog procesa, uključujući manipulacije biračkim spiskovima, kupovinu glasova i zloupotrebu državnih resursa;
- Kontrola nad pravosuđem, čime je narušena pravna sigurnost građana;
- Gušenje slobode medija, uz pretvaranje javnog servisa u propagandni alat;
- Neprekidno zaduživanje države bez demokratske kontrole i javne rasprave;
- Zataškavanje kriminalnih afera i zaštita pojedinaca bliskih vlasti;
- Pojava sistemske korupcije, netransparentnost u radu državnih institucija;
- Zanemarivanje ključnih društvenih sektora poput obrazovanja, zdravstva, nauke i kulture, koji su, kako se navodi, dovedeni u stanje hronične krize.
Inicijativa, koja dolazi iz redova najviših naučnih i intelektualnih krugova Srbije, već izaziva pažnju javnosti, a očekuje se da će uslijediti i šira društvena i politička reakcija.