Predsjednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić odgovorio je na prozivke lidera SNS-a Aleksandra Vučića, tvrdeći da je SPS stabilna i politički nezaobilazna stranka bez koje se ne može graditi ozbiljna politička struktura u državi.
Dačićeva izjava dolazi dan nakon što je Vučić javno doveo u pitanje značaj SPS-a, podsjetivši da je ta stranka pod Slobodanom Miloševićem imala i 40 posto glasova, dok pod Dačićevim vodstvom nikada nije prešla 15 posto.
“Tri puta sam ih uzimao u Vladu, iako mi nijednom nisu bili potrebni za većinu”, rekao je Vučić, dodavši oštar komentar: “Kad ode Ivica Dačić, neće pet posto moći ni da sanjaju. Pitanje je da li će i ovaj cenzus od tri posto moći da pređu. Zapamtite moje riječi.”
Dačić je na ove izjave odgovorio poručivši da SPS “nije stranka koja se pojavljuje i nestaje u zavisnosti od političkih vjetrova”, već je „danas stabilna, organizovana i politički nezaobilazna”. Najavio je da će SPS nastaviti voditi politiku koja štiti državne i nacionalne interese i da će uvijek biti faktor bez kojeg se ne može praviti ozbiljna politička struktura u zemlji.
Uprkos oštrim tonovima, Dačić je ipak dodao pomirljivu notu, izjavivši da je uvjeren da će SPS zajedno s SNS-om i predsjednikom Vučićem ostvariti pobjedu na izborima.
“Naša saradnja sa Aleksandrom Vučićem i SNS pokazala se kao garant političke stabilnosti i sigurnosti”, rekao je Dačić za Kurir, dodajući da je uvjeren da će to građani prepoznati na izborima.
Termin izbora, prema Dačićevim riječima, zavisi od ukupne situacije, unutrašnje i međunarodne, a SPS će biti spreman za izbore u svakom trenutku.
Izvor: Beta
