Skupština Republike Srbije je održala sjednicu Odbora za spoljne poslove tokom koje se razgovaralo o “srpskom mini-Šengenu” koji bi obuhvatao “sve srpske države”, odnosno kako je to navedeno: Srbiju, Crnu Goru i Republiku srpsku, bez obzira što Rs nije država, nego manji bh. entitet. Ovaj prijedlog Srpskog pokreta Dveri nije dobio podršku Odbora.
Inače, lider Dveri Boško Obradović obrazložio je da je zamišljeno da deklaracija predstavlja regionalno integriranje u oblasti ekonomije, trgovine i turizma i ništa ne bi bilo sporno da se u tekstu deklaracije navodi da se regionalno integriraju “prostori Republike Srbije, Republike srpske i Crne Gore, a u perspektivi i Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije”.
Poenta deklaracije je eliminiranje granica između “tri srpske države”, no ovdje se zaboravlja da se Rs pojavljuje u ulozi entiteta, a nikako države, pogotovo srpske, iako je nakon Agresije na Bosnu i Hercegovinu i Genocida nad Bošnjacima 1995. godine, srpsko stanovništvo većinsko u tom bh. entitetu.
Dakle, prijedlog je svakako solidno zamišljen, pogotovo jer sličan koncept već egzistira u Evropi (zemlje Beneluksa), ali upućen je na pogrešnu adresu, odnosno obuhvatio bi u početku samo jedan entitet, umjesto da o njemu raspravljaju u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine.
“Narodna skupština Republike Srbije izražava jasan stav da je potrebno da se Republika Srbija, Republika srpska i Republika Crna Gora povežu u carinsku uniju kojom bi se ukinula carinska i kvantitativna ograničenja na uzajamnu trgovinu i uvodi se zajednička spoljnotrgovinska i carinska politika prema trećim zemljama. Povezali bi se u zajedničko tržište kao oblik integracije koji pored carinske unije podrazumijeva i mobilnost svih faktora proizvodnje roba i usluga, radne snage i kapitala između članica”, navodi se u tekstu deklaracije, a ove bi tri “zemlje” formirale i ekonomsku uniju koja bi podrazumijevala harmonizaciju budžetske, monetarne, industrijske, saobraćajne i drugih ekonomskih politika, a ako mu se priključe bh. entitet Federacija BiH i Sjeverna Makedonija, mogao bi u budućnosti nastati “balkanski mini-Šengen”, a i “balkansko vijeće ministara”.
Dr. Đorđe Miketić, narodni poslanik stranke Zajedno rekao je da je nevjerovatno da se ni iz tragične i krvave historije nikakva pouka nije izvukla te da se i dalje govori o nekim srpskim zemljama.
“Bili smo u Sarajevu prije dva mjeseca i potpisali smo deklaraciju za stogodišnji mir. Prije svega, u ovom je regionu potrebno ukidanje granica: da li Berlinski proces, da li otvoreni Balkan, kako god hoćete da ga zovemo, što prije moramo početi razmijenjivati ideje, sarađivati i živjeti, raditi, a ne da se ovo ponovo pretvara u neku debatu kao s početka devedesetih. To je zaista nedopustivo!”, poručio je dr. Miketić.
Obradović se ponovo obratio Odboru ističući da “može ujedinjenje Njemačke i njemačkog naroda, a ne može ujedinjenje Srbije, Rs-a i ujedinjenje srpskog naroda”.
“To ne može?! Pa čekajte, kako može ujedinjenje Nijemaca, a ne ujedinjenje Srba? Tu nešto ne funkcionira. Kako može druga albanska država na Balkanu, koju formira Zapad u ovom trenutku, insistirajući, lobirajući i sponzorišući nezavisno Kosovo, a ne može druga srpska država na Balkanu? Gdje je tu logika, gdje su tu standardi i međunarodni poredak?”, upitao je Obradović i poručio da bi prema ˝susjednoj državi Bosni i Hercegovini trebala ići inicijativa da i ona primijeni Francusko-njemački sporazum na primjeru Rs-a i zatražio od Bosne i Hercegovine da se više ne protivi ulasku Rs-a u bilo koju međunarodnu organizaciju.
“Šta mislite o tome? Ja mislim da je ovo jedan konstruktivan prijedlog i ne vidim ko bi bio protiv ovoga. Ako je Francusko-njemački sporazum dobar, odmah da ga primijenimo na susjedne države, možda i na Republiku Hrvatsku. Šta mislite da se obnovi republika srpska krajina i da se Hrvatska više ne protivi ulasku RSK u bilo koju međunarodnu organizaciju na osnovu novog Francusko-njemačkog sporazuma? Ja se zalažem da se taj sporazum, ako je toliko dobar za ovu državu, primijeni i na druge države i da Evropska unija snažno stane iz Francusko-njemačkog sporazuma i njegove primjene i u Bosni i Hercegovini i u Republici Hrvatskoj. Naravno, svjesni smo da se to nikada neće desiti jer imate posla s duplim standardima Zapada, licemjerjem i neprestalnim, konstantnim, isključivim neprijateljstvom prema srpskom narodu i državi. Mi se pravimo kao da to ne znamo”, rekao je Obradović.
Izvor: Stav.ba