Njemački dnevnik Süddeutsche Zeitung navodi da bi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić trebao podnijeti ostavku jer se ispostavilo da je lagao o posjedovanju zvučnog topa koji je upotrijebljen protiv demonstranata.
“Ako bi se riječima srpskog predsjednika Aleksandra Vučića pridavala težina, onda bi sada morao da podnese ostavku”, piše u komentaru Süddeutsche Zeitung.
List podsjeća da se Vučić prije nekoliko dana “zakleo” da protiv demonstranata prošle subote (15. mart) nije upotrijebljen zvučni top, tvrdeći da takvo oružje ne postoji u Srbiji.
“Ali već u srijedu (19. mart) se ispostavilo da srpske snage sigurnosti godinama posjeduju 16 kontroverznih zvučnih topova koji emitiraju bolno glasne tonove”, navodi minhenski list.
“Uprkos zvaničnim demantijima, moguće je da je jedan od njih upotrijebljen u subotu – previše je izvještaja žrtava koji se poklapaju kao i videa koji to potkrepljuju”, ocjenjuje Süddeutsche.
List upozorava da je teško zamisliti šta bi bilo da je slučaj prerastao u smrtonosnu masovnu paniku, navodeći da “bi bio moguć scenario vanrednog stanja i zabrane daljih protesta.”
Süddeutsche također ocjenjuje da mjesecima nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu još uvijek nema rezultata istrage, te da bi slično mogao proći i slučaj moguće upotrebe zvučnog topa. Navodi se da je srpska vlast navodno pozvala u pomoć američki FBI i ruski FSB.
“Čak i ako je to tačno, teško je očekivati pravu istragu. FBI je pod kontrolom marionete Donalda Trumpa, a FSB je tajna služba ruskog diktatora Vladimira Putina. Nije slučajno da i Moskva i Beograd njeguju bajku o tobožnjim ‘obojenim revolucijama’ koje organizira Zapad, kadgod se suoče sa protestima”, zaključuje njemački list.
“Ulica je jedini način da se izrazi neslaganje”
Za dnevni list Tageszeitung (taz) govori politikolog Srđan Cvijić koji kaže da je skup u subotu bio najveći u srpskoj historiji.
“Režim je satjeran u ćošak, podrška mu rapidno pada i sasvim je izgubio politički legitimitet. Čak ni prijetnje nasiljem više ne funkcioniraju”, navodi Cvijić i zaključuje:
“Poslije više od deset godina zarobljene države bez nezavisnih institucija, slobodnih izbora i medija – ljudima je dosta. Ulica je jedini način da se izrazi neslaganje. Kad se posmatra srpska historija, narod je imao visok prag tolerancije na autoritarne vođe. Ali kad je dosta, onda je stvarno dosta. Sada je taj trenutak.”
Izvor: DW