Historičar i velikosrpski ideolog Aleksandar Raković izazvao je skandal svojim izjavama u emisiji Ino-strane na RTV Vojvodina 11. juna.
Tokom jednosatnog razgovora, Raković je govorio o srpskom nacionalnom pitanju, nazivajući Republiku srpsku i Crnu Goru unutrašnjim pitanjem Srbije.
Raković je pohvalio deklaraciju usvojenu na Svesrpskom saboru, ističući je kao dobru osnovu za nacionalne interese. Prema njegovim riječima, Crna Gora bi trebala imati značajniju ulogu u budućim svesrpskim deklaracijama. Takođe je ponovio tvrdnju da su Republika srpska i Crna Gora unutrašnje pitanje srpskog naroda te da se o njima ne bi trebalo govoriti kao o međunarodnim odnosima, jer su, prema njemu, srpske države. Raković je izjavio da Republiku Srbiju, Republiku srpsku i Crnu Goru treba smatrati dijelovima “Njegoševe Srbije”.
Iznio je mišljenje da, ukoliko Trump pobijedi na izborima, naredne četiri godine treba iskoristiti za razdruživanje Republike srpske od BiH. Kada je riječ o Kosovu, naglasio je potrebu za strpljenjem i oprezom prema albanskim provokacijama, čekajući povoljan trenutak za reintegraciju Kosova.
Zaključio je da samo stanje iz 1918. godine može biti prihvatljivo za Srbe, te da trenutnu situaciju smatra neredovnom. Raković je pozvao na ujedinjenje Republike Srbije, Republike srpske i Crne Gore u jedinstvenu srpsku državu kako bi se, prema njegovim riječima, obnovilo redovno stanje.