Bivši italijanski premijer Giuliano Amato je izjavio da su Francuska i Sjedinjene Američke Države 1980. godine oborile putnički avion u pokušaju da ubiju libijskog vođu Muammara Gaddafija.
Ovo je izjavio u intervjuu za list la Repubblica. Tvrdi da je francuskim projektilima 1980. oboren avion Itavia Airlinesa. Pozvao je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da prestane “skrivati istinu”.
“Postojao je plan da se pogodi avion kojim je Gaddafi letio. No, libijski lider je izbjegao zamku zbog toga što ga je upozorio (bivši) italijanski premijer (Bettino) Craxi. Jelisejska palata ima priliku da sapere sramotu koja je u Parizu”, poručio je Amato.
Istakao je da nevine žrtve ni nakon 40 godina nisu dobile pravdu te smatra da je došlo vrijeme da se rasvijetli, kako je rekao, strašna državna tajna. Mišljenja je da, osim Macrona, to može učiniti i NATO.
“Neka progovori onaj ko zna. To bi mnogo značilo porodicama žrtava i historiji. Najvjerodostojnija verzija je ona o odgovornosti francuskog ratnog zrakoplovstva, uz saučesništvo Amerikanaca. Htjeli su da ubiju Gaddafija, koristeći avion MIG njegovih zračnih snaga. Plan je podrazumijevao simulaciju vježbe NATO-a, inscenaciju koja bi omogućila da napad djeluje kao slučajna nesreća”, ispričao je.
Naveo je da niti jedan akt vezan s padom aviona nije bio označen kao državna tajna te da su istragu provodili pravosudni organi i parlamentarne istražne komisije.
Amato je ponovio da je Gaddafi bio upozoren na pokušaj atentata te je naglasio da je projektil promašio MIG, pogodivši putnički avion. Prema njegovim riječima, napouzdanija hipoteza je da raketu lansirao francuski lovac.
“Kasnije sam saznao, ali bez dokaza, da je upravo Craxi upozorio Gaddafija. Nije imao interesa da to dospije do javnosti. Bio bi optužen za nepovjerenje u NATO i špijunažu”, konstatovao je.
Pad aviona
Avion, koji je letio iz Bolonje prema Palermu, srušen je 1980., a u njemu je bila 81 osoba. S radarskih ekrana je nestao jedan sat nakon leta. Nekoliko sati kasnije, olupina letjelice je pronađena u Tirenskom moru, kod ostrva Ustica, u blizini Sicilije.
Italijanski istražitelji su godinama pokušavali utvrditi zašto se desio pad aviona. U međuvremenu su se pojavile brojne pretpostavke u uzroku pada. Mnogi vjeruju da je riječ o terorističkom napadu, dok neki smatraju da je riječ o kvaru na avionu.
List Guardian je objavio da je u noći leta bilo značajnih aktivnosti francuskih, britanskih, američkih i libijskih vojnih aviona. Tadašnji istražni sudija Rosario Priore je bio uvjeren da je putnički avion bio vojna meta.
Priore tvrdi da su italijanska vlada i američka Tajna služba krile istinu o padu aviona. Četiri generala italijanskih zrakoplovnih snaga i još pet osoba optuženi su za veleizdaju i klevetu, prenosi list Jerusalem Post.