Vođa elitnih snaga Quds Iranske revolucionarne garde (IRGC), Esmail Qaani, živ je i neozlijeđen, i nalazi se pod istragom, potvrdili su izvori za Middle East Eye.
Ova istraga je pokrenuta nakon nedavnih ozbiljnih sigurnosnih proboja koji su kulminirali smrtonosnim izraelskim napadima, uključujući i ubistvo vođe Hezbollaha Hassana Nasrallaha 27. septembra u zračnom napadu na Bejrut. Ovaj događaj je duboko uzdrmao antiizraelski savez poznat kao Osovina otpora, koja uključuje Iran, Hezbollah, te druge proiranske grupe u regiji.
Nasrallahovo ubistvo izazvalo istragu unutar IRGC-a
Napad u kojem je ubijen Nasrallah predstavljao je veliki udarac za Osovinu otpora, jer je Hezbollah izgubio svog dugogodišnjeg lidera. Nakon ovog napada, iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) otvorila je istragu o tome kako je Izrael uspio prodrijeti u najviše redove Hezbollaha i saznati tačnu lokaciju Nasrallaha u trenutku napada.
Prema izvještajima, Qaani, jedan od najviših generala IRGC-a i nasljednik Qassema Soleimanija, također je podvrgnut ispitivanju. Deset izvora iz Teherana, Bejruta i Bagdada, uključujući visoke šiitske vođe, te izvori bliski Hezbollahu i IRGC-u, potvrdili su da je Qaani, zajedno sa svojim timom, pod izolacijom dok traju istrage. Cilj istrage je utvrditi kako je došlo do ovakvog ozbiljnog sigurnosnog proboja.
Sumnje na infiltraciju izraelskih obavještajnih službi
U posljednjih nekoliko mjeseci, Izrael je uspio eliminirati nekoliko visokih lidera Osovine otpora, uključujući veći dio vojnog vrha Hezbollaha. Ovo je dovelo do sumnji da su ključni iranski komandanti kompromitovani. Sumnje su dodatno pojačane nakon što je 4. oktobra u još jednom izraelskom napadu na tajnu podzemnu bazu Hezbollaha, navodno ubijen i Nasrallahov nasljednik, Hashem Safieddine.
Safieddine je, prema izvorima, bio na sastanku Shura vijeća Hezbollaha, u kojem sjede najviši lideri stranke. Napad je bio toliko snažan da je srušio četiri velike stambene zgrade, a izvori tvrde da su izraelski zrakoplovi nastavili pucati na spasioce i pripadnike Hezbollaha koji su pokušavali doći do mjesta napada. Sudbina Safieddina i njegovih pratilaca još uvijek nije zvanično potvrđena, ali izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da je Safieddine “izveden”, dok je portparol izraelske vojske rekao da to ne može potvrditi.
Qaani pod istragom, ali nije ranjen
Nakon Nasrallahovog ubistva, Qaani je brzo stigao u Liban kako bi procijenio situaciju na terenu, u pratnji nekoliko visokih iranskih komandanata. Međutim, izvori navode da je nakon napada na Safieddina izgubljen svaki kontakt s Qaanijem na dva dana, što je pokrenulo val spekulacija na društvenim mrežama i u medijima o njegovoj sudbini.
Iako se pojavilo mnogo glasina da je Qaani možda ranjen ili ubijen, izvor iz IRGC-a i visoki irački zvaničnici potvrdili su da on nije povrijeđen i da nije bio prisutan na mjestu sastanka na kojem je Safieddine ubijen. U međuvremenu, Iraj Masjedi, zamjenik komandanta snaga Quds i bivši iranski ambasador u Bagdadu, izjavio je novinarima da je Qaani “dobrog zdravlja i obavlja svoje svakodnevne dužnosti”. Ipak, izvori iz Irana, Iraka i Libana tvrde da je on podvrgnut ispitivanju u okviru šire istrage koja se trenutno provodi.
Istraga unutar IRGC-a i Hezbollaha
Prema informacijama iz izvora bliskih Hezbollahu i iračkih zvaničnika, iranske vlasti sprovode detaljnu istragu o tome kako je Izrael uspio precizno ciljati Nasrallaha i druge vođe Hezbollaha. Istraga je posebno usmjerena na ulogu brigadnog generala Abbasa Nilforoushana, komandanta snaga Quds, koji je ubijen zajedno s Nasrallahom.
Nilforoushan je nedavno preuzeo nadzor nad operacijama u Siriji i Libanu, nakon što je njegov prethodnik, brigadni general Mohammad Reza Zahedi, poginuo u izraelskom napadu na iranski konzulat u Damasku. Izvori tvrde da je Nasrallah noć prije svog ubistva napustio južna predgrađa Bejruta, ali se vratio kako bi se sastao s Nilforoushanom i drugim vođama Hezbollaha u njihovoj operativnoj sobi, gdje su ih izraelski napadi pogodili.
Izvori bliski Hezbollahu potvrdili su da su iranske vlasti sada u potpunosti posvećene otkrivanju izvora ovog proboja. Prema riječima jednog od izvora: “Proboj je 100 posto iranski i nema sumnje u to.” Ova informacija je izazvala dodatni pritisak na iranske sigurnosne snage koje sada istražuju moguće infiltracije izraelskih obavještajnih službi unutar IRGC-a.
Veliki proboj u sigurnosnim strukturama
Sudbina Esmaila Qaanija ostaje nejasna. Osam izvora tvrdi da je on trenutno u Teheranu, dok drugi izvori navode da je još uvijek u Libanu. Prema libanskim i iračkim izvorima, Qaani je stavljen u “kućni pritvor”, a ispitivanja vodi tim koji radi pod direktnim nadzorom iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hameneija.
Osim istrage o proboju unutar Hezbollaha, iranske vlasti su zabrinute zbog širih posljedica sigurnosnih curenja informacija. Prema komandantu jedne od proiranskih frakcija, ubistvo političkog vođe Hamasa, Ismaila Haniyeha, u Teheranu u julu, dodatno je pojačalo sumnje da su iranske sigurnosne snage značajno infiltrirane. Haniyeh je poginuo u eksploziji u iranskoj gostinskoj kući koju osigurava IRGC tokom njegove posjete Teheranu.
“Sada je prioritet utvrditi obim proboja i njegov izvor,” izjavio je iranski komandant. “Trenutni dokazi ukazuju da je izvor unutar Revolucionarne garde, ali u ovoj fazi nije moguće biti siguran. Ono što je sigurno jeste da je proboj ogroman i da su gubici mnogo veći nego što je iko mogao očekivati.”