Brod Madleen, koji je nosio simboličnu humanitarnu pomoć za Pojas Gaze kao dio “Flotile slobode”, presretnut je i zaustavljen od strane izraelske vojske u ranim jutarnjim satima ponedjeljka. Brod se tada nalazio u međunarodnim vodama, oko 100 kilometara sjeverno od egipatske luke Port Said i 200 kilometara zapadno od izraelske obale. Prema izjavama aktivista i organizatora, riječ je o činu kršenja međunarodnog prava i ratnom zločinu.
Među 12 međunarodnih aktivista na brodu bila je i poznata švedska klimatska aktivistica Greta Thunberg. Po dolasku u izraelsku luku Ashdod, 17 sati nakon što su zadržani na moru, svi putnici su prošli liječničke preglede i zasad su u dobrom zdravstvenom stanju.
Izraelska vojska je preuzela kontrolu nad brodom, a aktivisti su tokom operacije tvrdili da su “oteti“. Brazilski aktivist Thiago Ávila objavio je putem društvenih mreža: “Napadnuti smo. Počinjen je ratni zločin.“ Ubrzo nakon toga prekinuta je i komunikacija s brodom, dok su aktivisti u posljednjim objavama upozoravali da im je signal namjerno ometan, a radio onemogućen. Rima Hassan, francusko-palestinska zastupnica u Europskom parlamentu, objavila je i fotografiju palube broda prekrivene bijelom tekućinom, za koju je rekla da ju je ispustio dron iznad broda.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant pohvalio je vojsku zbog, kako je rekao, “brze i sigurne“ akcije sprečavanja probijanja pomorske blokade Gaze. Ministar vanjskih poslova Israel Katz otišao je i korak dalje, ustvrdivši da će aktivistima biti prikazane snimke masakra Hamasa 7. listopada. Nazvao je Thunberg “antisemitkinjom“ te poručio: “Neka Greta i njezini pristaše Hamasa vide ko su stvarni teroristi.“
Prema informacijama koje je objavio pravni centar Adalah, koji zastupa zadržane aktiviste, izraelske vlasti trenutno pripremaju njihov transport u pritvorski centar, gdje će čekati odluku o deportaciji ili pak biti izvedeni pred sud. Aktivisti koji pristanu na deportaciju bit će prebačeni u pritvorsku jedinicu na aerodromu Ben-Gurion, gdje mogu ostati do dvije sedmice.
SOS messages to follow#alleyesonMadleen pic.twitter.com/O02sv5c1jW
— Freedom Flotilla Coalition (@GazaFFlotilla) June 9, 2025
Oni koji odbiju ukrcaj na let bit će poslani u zatvor Givon i imat će pravo žalbe na odluku o protjerivanju. Iako je sugerirano da bi oni koji pristanu na deportaciju mogli biti poslani kući već istu večer, uvjeti pod kojima bi to bilo moguće – poput eventualnog potpisivanja dokumenata ili uskraćivanja prava – još uvijek nisu poznati.
Koalicija “Flotila slobode“ izvijestila je da nisu imali kontakt s aktivistima tokom cijelog dana. Njihov brod Madleen plovio je pod britanskom zastavom, a iz koalicije podsjećaju da Ujedinjeno Kraljevstvo ima pravnu obavezu zaštititi brod i civile na njemu. UN-ova posebna izvjestiteljica za Palestinu, Francesca Albanese, pozvala je britansku vladu da hitno traži informacije o brodu i posadi, te da osigura njihovo puštanje i nastavak “legitimne humanitarne misije“.
Pokušaj isporuke pomoći ovom flotilom bio je prvenstveno simboličan – na brodu se nalazila manja količina hrane, uglavnom riža i hrana za dojenčad – no cilj je bio otvoriti humanitarni koridor prema opkoljenoj Gazi, gdje su uslovi katastrofalni.
Od drugog marta ove godine, Izrael je nametnuo potpunu blokadu Pojasa Gaze, što je trajalo više od 80 dana. Prema procjenama UN-a i humanitarnih organizacija, za osnovne potrebe stanovništva (oko 2,1 milion ljudi, od kojih je gotovo polovina djece), dnevno je potrebno 500–600 kamiona pomoći. Izrael, međutim, propušta tek oko 100 kamiona dnevno.
Distribucija hrane pod pokroviteljstvom američko-izraelskog Gaza Humanitarian Funda (GHF) odvija se izvan okvira UN-a, u militariziranim uslovima, a prema navodima međunarodnih organizacija i UN-a, ne zadovoljava osnovne humanitarne standarde. Više od 130 ljudi ubijeno je tokom pokušaja preuzimanja pomoći na takvim punktovima.
Hamas je oštro osudio presretanje flotile, nazvavši ga “državnim terorizmom“ i “napadom na ljudsku savjest“. Poručili su da je misija volontera bila “razotkriti zločin gladi“ i “pokazati da Gaza nije sama“.
Podsjetimo, Flotila slobode prvi put je organizirana 2010. godine. Tada je konvoj s 750 aktivista i 10.000 tona pomoći za Gazu također zaustavljen od strane izraelske vojske. U tom incidentu ubijeno je 10 osoba, a više od 50 ih je ranjeno.