Iranske vlasti su u četvrtak objavile rezultate istrage o atentatu na Ismaila Haniyeha, vođu palestinskog pokreta Hamas, koji je ubijen u Teheranu. Prema saopćenju Korpusa iranske revolucionarne garde, atentat je izveden raketom kratkog dometa s bojevom glavom od približno sedam kilograma.
“Prema istragama, ovaj teroristički napad se dogodio kada je raketa kratkog dometa bojeve glave od približno sedam kilograma ispaljena izvan prostora u kojem su bili smješteni gosti,” navodi se u službenom saopćenju.
Iran direktno optužuje Izrael za planiranje i izvođenje napada, uz navodnu podršku Sjedinjenih Američkih Država. Haniyeh je u trenutku atentata boravio u Iranu kao službeni gost.
Tri osobe koje su bile prisutne u zgradi gdje je Haniyeh ubijen dale su izjave za Middle East Eye, potvrđujući da je vođa Hamasa stradao od projektila ispaljenog u njegovu sobu, a ne od podmetnute bombe kako se prvobitno spekulisalo.
“Ovo je definitivno bio projektil, a ne podmetnuta bomba,” izjavio je jedan od svjedoka, dodajući da su vidjeli posljedice eksplozije koje su bile u skladu s napadom projektilom.
Ostali svjedoci su opisali zvukove koje su čuli prije eksplozije, kao i štetu nastalu nakon napada, uključujući djelimično urušavanje plafona i vanjskog zida Haniyehove sobe.
Predstavnik Hamasa u Teheranu kaže da je Haniyeh ubijen projektilom
Khaled Qaddoumi, predstavnik Hamasa u Iranu, otkrio je nove detalje o ubistvu Ismaila Haniyeha i njegovog pomoćnika Wasima Abu Shabana, koje se dogodilo u Teheranu u srijedu rano ujutro.
Qaddoumi je naveo da je Haniyeh stigao u Iran u utorak rano ujutro, predvodeći delegaciju u kojoj su pored samog Qaddoumija bili visoki zvaničnici Hamasa Khalil al-Hayya, Mohammad Nasser i Zaher Jabarin. Delegacija je kasnije tog dana prisustvovala ceremoniji polaganja zakletve iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana u iranskom parlamentu.
Nakon ceremonije, delegacija je posjetila izložbu “Zemlja civilizacije” u tornju Milad u Teheranu, gdje je Haniyeh dirnula maketa Kupole na stijeni i predstava o palestinskoj djevojci koja je izgubila porodicu. Haniyeh je takođe učestvovao na večeri koju je priredio predsednik Pezeškijan pre nego što se vratio u svoju javno poznatu rezidenciju.
Qaddoumi je objasnio da rezidencija nije tajna i da je mnogima dobro poznata, odbacivši glasine o tome kako je lokacija otkrivena. Naglasio je da je Haniyeh bio u službenoj posjeti i da su njegove aktivnosti bile javne.
Po povratku u rezidenciju kasno navečer, Haniyeh se molio i razgovarao o dnevnim događajima, uključujući saučešće zbog ubistva vojnog vođe Fuada Shukra . Haniyeh se zatim povukao u svoju sobu, dok je njegov pomoćnik Abu Shaban stajao na straži ispred.
U 1:37 ujutro, eksplozija je potresla zgradu. Kaddoumi je ispričao da je vidio gust dim, a kasnije je otkrio da je Haniyeh ubijena. On vjeruje da je napad izveden zračnim projektilom, vjerovatno projektilom ili granatom, koji je nanio značajnu štetu na zgradi.
Qaddoumi je negirao račun New York Timesa i slične izvještaje izraelskih medija da je prethodno prokrijumčarena bomba postavljena ispod Hanijehovog kreveta. On je takođe odbacio tvrdnje portparola izraelske vojske Daniela Hagarija da te noći nije bilo drugog izraelskog zračnog napada osim onog koji je ciljao na Shukr u Bejrutu.
On je ustvrdio da ovi narativi imaju za cilj oslobađanje Izraela od direktne odgovornosti i ublažavanje posljedica zločina. Qaddoumi je optužio Izrael da je planirao i izveo atentat uz američko odobrenje, implicirajući nedavnu posjetu izraelskog premijera Benjamina Netanyahua Washingtonu.
Qaddoumi je naglasio da je Haniyehovo mučeništvo dio šireg sukoba u Gazi, gdje su 70% od 40.000 žrtava žene i djeca. Obećao je da će Haniyehova krv potaknuti nastavak otpora protiv izraelske okupacije i dovesti do oslobođenja Palestine od rijeke do mora.