Close Menu
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
  • Vijesti
    • Sandžak
    • Regija
    • Svijet
    • Crna hronika
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Dijaspora
  • Sport
  • Kultura
  • Bošnjaci
  • Stav
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Retrovizor
Facebook X (Twitter) Instagram
Sandzacke.rs
Home»Vijesti»Svijet»Izrael ide u potpunu okupaciju Gaze, sigurnosni kabinet odobrio Netanyahuov plan
Svijet

Izrael ide u potpunu okupaciju Gaze, sigurnosni kabinet odobrio Netanyahuov plan

Sandzacke.rsBy Sandzacke.rs08/08/2025Updated:08/08/2025Nema komentara2 Mins Read
Podijeli Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr Email Copy Link
blank
Foto: Times od Israel
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Copy Link

Izraelski sigurnosni kabinet odobrio je plan izraelskog premijera Benjamina Netanyahua za preuzimanje Gaze nakon što je on ranije izjavio da zemlja namjerava preuzeti potpunu vojnu kontrolu nad cijelim Pojasom Gaze.

Odluka donesena u ranim jutarnjim satima označava još jednu eskalaciju izraelske ofanzive u Gazi.

Uoči sastanka kabineta za sigurnost, koji je počeo u četvrtak i trajao cijelu noć, Netanyahu je rekao da Izrael planira ponovo preuzeti kontrolu nad cijelom teritorijom i na kraju je predati “prijateljskim arapskim snagama koje se protive Hamasu”.

Iz kabineta premijera saopćili su da će vojska preuzeti kontrolu nad gradom Gazom, gdje žive stotine hiljada Palestinaca.

Eskalacija, koju brani Benjamin Netanyahu, suočava se s protivljenjem u Izraelu, uključujući i porodice zarobljenika koje kažu da će im životi biti ugroženi.

Također postoji zabrinutost da će biti ubijeno još palestinskih civila. Ovaj potez će vjerovatno dodatno izolovati Izrael, usred međunarodnog gnjeva zbog situacije u Gazi.

Kabinet sigurnosti je također usvojio pet principa za okončanje rata, koji uključuju postojanje alternativne civilne vlade koja nije Hamas ili Palestinska uprava.

Netanyahuov ured objavio je saopćenje u kojem se detaljno opisuju odobreni planovi za okupaciju grada Gaze i “pet principa za okončanje rata”, za koje se kaže da ih je kabinet usvojio većinom glasova.

“IDF će se pripremiti da preuzme kontrolu nad gradom Gazom, pružajući humanitarnu pomoć civilnom stanovništvu izvan borbenih zona”, navodi se u saopćenju, uz detaljno navođenje sljedećih principa za “okončanje rata”:

  • Razoružanje Hamasa
  • Povratak svih zarobljenika – i živih i mrtvih
  • Demilitarizacija Pojasa Gaze
  • Izraelska sigurnosna kontrola nad Pojasom Gaze
  • Postojanje alternativne civilne vlade koja nije Hamas ili Palestinska uprava.

Grad Gaza je dio 25 posto Pojasa Gazae koji izraelska vojska još nije osvojila, zajedno s nekoliko izbjegličkih kampova u centralnoj Gazi.

Odluka da se istakne grad Gaza ukazuje na to da će vojno preuzimanje biti postepeno i da će barem tamo početi.

Operacija će vjerovatno zahtijevati evakuaciju grada Gaze gdje trenutno živi oko 800.000 stanovnika Gaze.

Benjamin Netanyahu Gaza Izrael
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Copy Link
Previous ArticleOd crnog tržišta do apoteka – besplatni senzori za djecu oboljelu od dijabetesa tipa 1
Next Article Drašković se kaje zbog podrške Vučiću: Šta god je obećao – slagao je!
blank
Sandzacke.rs

Vezani članci

Vojni savez koji mijenja sve: Turska, Pakistan i Saudijska Arabija potpisali zajednički odbrambeni sporazum

07/08/2026

Procurili dokumenti: Tajni izraelski poslovi s UAE-om vrijedni milijarde

05/08/2026

Sve je bilo spremno za napad na tri lokacije u Ukrajini, a onda je stiglo izvinjenje iz Kijeva

04/08/2026
Add A Comment

Comments are closed.

NAJNOVIJI ČLANCI

Podignuta optužnica protiv Novopazarca zbog brutalnog napada, pritvor mu produžen

Na današnji dan 1995. godine drugi put oslobođena Velika Kladuša, snage Armije RBiH srušile Abdićevu paradržavu

Novopazarac uhapšen u Ulcinju: Sumnja se da je motkom napao dvojicu Tutinaca

Novopazarac uhapšen u Crnoj Gori: Auto-putem vozio čak 219 kilometara na sat

NUNS osudio prijetnje novinarima A1tv.net i zatražio reakciju Tužilaštva

Novi detalji tragedije u Ulcinju: Poginuo Novopazarac, brat u komi, u automobilu bila četvorica mladića

Drama na Jarinju: Kosovski graničari uhapsili pripadnika MUP-a Srbije

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • O nama
  • sandzacke.novine@gmail.com
  • privacy
  • Impressum
© 2011-2025 Sandzacke.rs. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.