Na granici s Pojasom Gaze, Izraelska vojska zaustavila je konvoje humanitarne pomoći namijenjene palestinskom narodu, ostavljajući stotine kamiona natovarenih hranom, lijekovima i osnovnim potrepštinama zarobljenim na granici.
Ova djelovanja se dešavaju usred intenzivnih borbi između Izraela i Hamasa, a zaustavljanje humanitarne pomoći dodatno pogoršava već tešku humanitarnu situaciju u Gazi, prenosi Stav.ba.
Izrael, osim neprekidnih zračnih napada na Gazu, sada je odlučio onemogućiti dolazak hrane i drugih vitalnih resursa za civilno stanovništvo, izazivajući zabrinutost zbog mogućeg humanitarnog kolapsa u tom području.
Stotine kamiona koji stoje na granici svjedoče o teškoćama u pružanju hitne pomoći palestinskom stanovništvu koje se suočava s posljedicama sukoba.
Iako Izrael već godinama kontrolira prilaze Gazi, blokiranje humanitarne pomoći ukazuje na eskalaciju sukoba i pritisak na palestinsko stanovništvo. Ovakve mjere izazivaju spekulacije o namjernom izgladnjivanju i iscrpljivanju naroda, što dodatno komplicira ionako kompleksnu situaciju na terenu.
Yoav Gallant, izraelski ministar odbrane, najavio je “potpunu opsadu Gaze” četrdeset osam sati nakon palestinskih napada predvođenih Hamasom. Njegove izjave o nedostatku struje, hrane, vode i plina izazvale su oštre kritike, a mnogi posmatrači ukazuju na nelegalnost već postojeće blokade Gaze koja traje već 16 godina.
“Namjerno izgladnjivanje civila, namjerna žeđ civila, namjerno oštećenje civilne infrastrukture su ratni zločini. Čini se da ih Gallant predlaže kao ratne metode. Ne postoji kontekst u kojem takva politika može biti legalna”, objavio je izraelski advokat za ljudska prava Michael Sfard na X, ranije poznatom kao Twitter.
Budući da je Izrael i prije posljednjih napada kontrolirao sve prilaze Gazi, malo je vjerovatno da je opkoljeno palestinsko stanovništvo uspjelo osigurati veće količine zaliha.
Špekulira se da ovim činom izraelske vlasti pokazuju slabost i nesigurnost, te da ne smiju započeti najavljenu kopnenu ofanzivu i da se radije odlučuju za iscrplljivanje i izgladnjivanje naroda, koji živi u nepodnošljivim uvjetima, pod ruševinama.
“Kolektivno kažnjavanje civilnog stanovništva je ratni zločin, kao i korištenje gladovanja civila kao oružja rata. Stavljanje dodatnih ograničenja na pristup Gazi osnovnim uslugama je jednako smrtnoj kazni za mnoge stanovnike, odsječavajući im vodu, hranu i lijekove”, rekao je za Middle East Eye Kristyan Benedict, menadžer za krizne reakcije Amnesty International UK.
“Bez obzira na razlog, ovako nehumano ponašanje izraelaca čitavom svijetu otvara oči. Ovoliki stepen mržnje i surovosti je nezamisliv, iako je nešto slično viđeno u Bosni i Hercegovini tokom velikosrpske opsade Sarajeva, Goražda, Srebrenice, Bihaća”, navodi se u tekstu Stava.