Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit kazao je kako je teško vjerovati da bi Njemačka postupila po nalogu Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanyahua.
Hebestreit je kazao da će njemačka vlada pažljivo ispitati naloge za hapšenje, ali da neće poduzeti daljnje korake dok se ne planira posjeta Njemačkoj.
“Teško mi je zamisliti da bismo na ovoj osnovi provodili hapšenja”, rekao je u petak glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit, ističući da se moraju razjasniti pravna pitanja u vezi s nalogom.
Nije precizirao što ta pitanja podrazumijevaju i nije odgovorio na pitanje hoće li Netanyahu biti dobrodošao u Njemačku.
Stajalište njemačke vlade o isporuci oružja Izraelu nije se promijenilo nakon naloga za hapšenje i još uvijek je predmet procjene od slučaja do slučaja, dodao je.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izjavila je na marginama klimatskog summita COP29 u Bakuu da Njemačka poštuje rad ICC-a i pridržava se zakona na nacionalnoj, evropskoj i međunarodnoj razini.
“Hoće li izraelski premijer ući u Evropsku uniju je hipotetsko pitanje. Ali sada ispitujemo kako ćemo se tačno nositi s tim”, rekla je u intervjuu za RTL/ntv.
Netanyahu je posljednji put bio u Njemačkoj u martu 2023. godine, a trenutno nisu planirane posjete.
Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je sigurnost Izraela ključni dio savremenog političkog postojanja Njemačke, ili raison d'etat, preuzimajući odgovornost za ulogu nacističke Njemačke u ubistvu šest miliona Jevreja u holokaustu.
“Njemačka vlada bila je uključena u izradu nacrta statuta ICC-a i jedna je od najvećih pristaša ICC-a – ovaj stav je također rezultat njemačke povijesti. Istovremeno, posljedica je njemačke povijesti da s Izraelom dijelimo jedinstvene odnose i veliku odgovornost”, rekao je Hebestreit.