Izraelska vojska objavila je večeras informacije o ubistvu šefa političkog biroa Hamasa Yahye Sinwara u napadu na Pojas Gaze.
Ove informacije potvrdio je i izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz koji je naveo kako je ubistvo Yahye Sinwara značajno vojno i moralno postignuće za Izrael i pobjeda za cijeli slobodni svijet protiv osovine zla radikalnog islama predvođenog Iranom.
Sada su iscurili i detalji o ubistvu vođe Hamasa u kojima se tvrdi kako su nakon jednogodišnje potjere, izraelski vojnici iz Južne komande ubili su Sinwara u srijedu navečer. Nakon desetine operacija ove godine, izraelske snage ograničile su Sinwarovo područje djelovanja.
Posljednjih sedmica su izraelske snage djelovale u južnoj Gazi, na temelju obavještajnih podataka koji su ukazivali na područja za koja se sumnjalo da se tamo nalaze viši dužnosnici Hamasa, prenosi Al Jazeera.
Snage 828. brigade, koje su djelovale u južnoj Gazi, identificirale su i eliminirale tri boraca. Navodi se i da je nakon što je identificirano tijelo, bilo moguće potvrditi da je Sinwar ubijen.
Podsjećamo, izraelska vojska objavila je danas informacije o mogućnosti ubistva šefa političkog biroa Hamasa Yahye Sinwara u napadu na Pojas Gaze. U saopćenju izraelske vojske navedeno je i da su u napadu u Gazi ubijena tri Palestinca.
Yahya Sinwar bio je ključna figura u političkom i vojnom rukovodstvu Hamasa, a njegovo ubistvo predstavlja značajan preokret u ovom dugogodišnjem sukobu.
Ko je bio Yahya Sinwar?
Sinwar je rođen 1962. godine u izbjegličkom kampu u Khan Younisu, u južnom dijelu Pojasa Gaze. Njegova priča, kao i mnoge priče Palestinaca iz tog vremena, počinje u okruženju obilježenom siromaštvom, okupacijom i sukobima. Rano se pridružio pokretu otpora i postao jedan od osnivača Izz ad-Din al-Qassam brigada, vojnog krila Hamasa. Njegova odlučnost i neumoljivost brzo su ga uzdigli na visoke pozicije unutar pokreta.
Godine 1988. Sinwara su uhapsile izraelske vlasti i osudile na četiri doživotne kazne zbog svoje uloge u planiranju napada i likvidacija Palestinaca osumnjičenih za saradnju s izraelskim vlastima. U izraelskom zatvoru proveo je više od dvije decenije, gdje je stekao status heroja među palestinskim narodom. Tokom godina provedenih iza rešetaka, Sinwar je postao simbol otpora, a njegov ugled je samo rastao.
Njegovo puštanje na slobodu uslijedilo je 2011. godine u sklopu poznate razmjene zatvorenika, kada je Izrael oslobodio više od hiljadu palestinskih zatvorenika u zamjenu za izraelskog vojnika Gilada Shalita. Ovaj događaj bio je prekretnica u Sinwarovom životu. Nakon povratka u Gazu, odmah je preuzeo vodeću ulogu u Hamasu, postavši jedan od najuticajnijih ljudi unutar pokreta. Njegova reputacija vođe koji je preživio toliko godina zatvora dodatno je učvrstila njegovu poziciju.
Godine 2017. izabran je za političkog vođu Hamasa u Gazi, čime je preuzeo odgovornost za vojnu i političku strategiju organizacije. Njegova vizija bila je jasna – oružana borba je, po njegovom mišljenju, jedini način da se Palestinci oslobode izraelske okupacije. Tokom njegovog mandata, Hamas je postao sve vojno sposobniji, s brojnim sukobima s izraelskim snagama koji su obilježili njegov period vladavine.
U procjeni izraelske vlade na osnovu njegovih godina provedenih u zatvoru opisan je kao nemilosrdan i moćan. Vrijeme provedeno u zatvoru iskoristio je da nauči tečno govoriti hebrejski.
Nakon napada 7. oktobra u južnom Izraelu, za koji je optužen da ga je organizirao, izraelska vojska opisala ga je kao “mrtvog čovjeka koji hoda”.
Sinwarova uloga u Hamasu bila je presudna, a njegovo vodstvo bilo je usmjereno na intenziviranje vojnog otpora. Njegovim ubistvom otvorena su mnoga pitanja o budućnosti Hamasa i političke situacije u Gazi. Hoće li se pokret nastaviti u istom smjeru bez svog dugogodišnjeg vođe, ili će doći do prekretnice u njihovoj strategiji, ostaje da se vidi.