Oko 50.000 pakistanskih hodočasnika nestalo je u Iraku, prema riječima ministra za vjerska pitanja Islamabada.
Chaudhry Salik Hussain je otkrio brojke na sastanku pakistanskog senatskog odbora u srijedu, ne objašnjavajući vremenski okvir ili prirodu nestanaka.
Milioni stranih hodočasnika svake godine putuju u Irak, prvenstveno na vjerske obrede šiita na erbein i ašuru.
Erbein hodočašće, kojim se obilježava mučeništvo unuka poslanika Muhameda a.s. azreti Huseina u bici kod Karbale, vjerovatno je najveće okupljanje na svijetu, koje ponekad privlači i do 22 miliona ljudi.
Među onima koji redovno učestvuju u hodočašću su i pripadnici pakistanske šiitske manjine.
Ahmed al-Asadi, irački ministar rada i socijalnih pitanja, rekao je u četvrtak da će njegova vlada istražiti te izvještaje i nagovijestio da nestali rade ilegalno u zemlji.
“Irak je svjedočio prilivu turista iz raznih zemalja tokom proteklih dana, uključujući Pakistance, ali mnogi od njih su počeli da se uključuju na tržište rada bez potrebnih zakonskih dozvola”, rekao je on u izjavi, prenosi Iračka novinska agencija.
“Irak pozdravlja sve turiste, bilo zbog vjerskog turizma ili drugih, iz cijelog svijeta, ali naglašava potrebu poštivanja lokalnih zakona i propisa.”
U izvještaju UN-a navodi se da je 2020. godine u Iraku živjelo 688 Pakistanaca, ali komentari zvaničnika ukazuju na mnogo veći broj.
Senatski odbor je navodno raspravljao o izazovima praćenja sa kojima se suočavaju hodočasnici, posebno na granici Taftan s Iranom.
Duga čekanja, nedostatak osnovnih objekata i visoki troškovi su istaknuti kao problemi sa kojima su se hodočasnici suočavali.
Sekretar Ministarstva vjerskih poslova Zulfikar Hajder osvrnuo se i na stvaranje Uprave za hodočasnike u Iraku i Iranu.
Ranije ovog mjeseca, Pakistan i Irak potpisali su Memorandum o razumijevanju koji ima za cilj da Pakistancima olakša dobijanje radnih viza za Irak.
U to vrijeme, Hussain je rekao da će Memorandum o razumijevanju “također povećati legalnu imigraciju i smanjiti ilegalni ulazak u Irak”.