Turska danas obilježava stotu godišnjicu postotomanske republike manifestacijma koja će se održavati u sjeni eskalirajućeg napada Izraela na Gazu. Predsjednik Recep Tayyip Erdogan bit će u središtu cjelodnevnih događanja kojima će se odati počast utemeljitelju sekularne republike, ali i naglasiti postignuća Erdoganove stranke s islamskim korijenima koja upravlja Turskom od 2002. godine.
Erdogan i turski zapovjednik iz doba Prvog svjetskog rata Mustafa Kemal Ataturk postali su temeljne figure moderne turske države. Ataturka se slavi u turskom društvu jer je protjerao osvajačke snage i izgradio potpuno novu naciju na ruševinama palog Otomanskog Carstva nakon Prvog svjetskog rata.
Turska je formirana kao nacija okrenuta Zapadu koja je uklonila religiju iz državnih institucija i pokušala iskovati novi moderni identitet od svojih bezbrojnih etničkih skupina. Na kraju je postala ponosna članica obrambenog NATO saveza predvođenog SAD-om i svjetionik demokratskih nada na Bliskom istoku.
Testiranje granica sekularne tradicije
Ali Ataturkova društvena i geopolitička transformacija većinski muslimanske nacije stvorila je podjele koje opterećuju tursku politiku do danas. Erdogan je to iskoristio dovodeći svoju konzervativnu Stranku pravde i razvoja (AKP) na vlast pobjedom nad ljevičarskom Republikanskom narodnom strankom (CHP) koju je osnovao Ataturk.
Velik dio prošlog desetljeća proveo je testirajući granice turske sekularne tradicije, kao i njezinih veza sa Zapadom. Te će suprotne snage biti jasno vidljive dok Erdogan započinje dan odavanjem počasti Ataturku, a završava ga proslavom postignuća Turske iz vremena svog premijerskog i predsjedničkog mandata.
Nedjeljno slavlje djelomično je zasjenjeno Erdoganovim sve žešćim napadima Izraela na Palestince u Pojasu Gaze.
Erdogan napao izraelsku vladu
Turska državna televizija ukinula je prijenose koncerata i drugih svečanosti zbog “alarmantne ljudske tragedije u Gazi”.
Erdoganovo dugogodišnje zastupanje prava Palestinaca pretvorilo ga je u heroja u velikim dijelovima muslimanskog svijeta. Prema njegovim tvrdnjama 1.5 milijuna ljudi u subotu se okupilo na propalestinskom skupu u Istanbulu koji je na kraju zasjenio televizijsko pokrivanje stote godišnjice.
Erdogan je optužio izraelsku vladu da se ponaša kao “ratni zločinac” i okupacijska sila te pokušava “iskorijeniti” Palestince.
“Zapad je najodgovorniji za masakr u Gazi. Masakr u Gazi u potpunosti je djelo Zapada”, rekao je Erdogan.
“Oni (Zapad) znaju kako ubijati”, dodao je i podsjetio kako su upravo neke države Zapada u Drugom svjetskom ratu masovno ubijale Jevreje u plinskim komorama, a neke atomskim bombama brisale gradove s lica Zemlje zajedno s njihovim stanovnicima.
“Pokušavate li ponovo razbuktati borbu krsta i polumjeseca? Ako vam je to cilj i namjera, znajte da ovaj narod nije umro.”
Njegove su riječi potaknule Izrael da najavi povlačenje svog diplomatskog osoblja i preispitivanje odnosa. Ta diplomatska kriza dodatno je skrenula pozornost s turske obljetnice na Erdoganovo vođenje globalnih poslova.
Izvor: Agencije