U utorak je stotine njemačkih intelektualaca uputilo apel vlastima da “prestanu podržavati uništavanje Palestinaca”. Ovaj poziv dolazi usred rastuće zabrinutosti zbog humanitarne krize u Gazi i kontinuiranog nasilja koje se dešava nakon napada Hamasa 7. oktobra prošle godine.
U otvorenom pismu upućenom njemačkoj vladi, intelektualci su istakli da je “više od godinu dana njemačka vlada aktivno uključena u ubijanje i dehumanizaciju Palestinaca” pružajući političku, finansijsku, vojnu i pravnu podršku Izraelu. Oni su naglasili da “njemačko saučesništvo u izraelskim zločinima mora prestati”.
Potpisnici apela iznose nekoliko ključnih zahtjeva njemačkoj vladi. Prije svega, traže da Njemačka u potpunosti obustavi svoju podršku Izraelu, uključujući političku, finansijsku, vojnu i pravnu pomoć.
Također zahtijevaju da Berlin izvrši pritisak na Izrael kako bi se odmah zaustavilo nasilje nad palestinskim stanovništvom. Intelektualci pozivaju njemačku vladu da temeljito preispita svoj dosadašnji stav i političke aktivnosti, s obzirom na to da su mnoge njemačke institucije i političari podržavali postupke izraelske vojske koje smatraju zločinima.
U pismu se naglašava i da Njemačka, kao potpisnica UN-ove Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida, ima historijsku, etičku, pravnu i političku obavezu da se suzdrži od činjenja, pomaganja ili podržavanja zločina zabranjenih tim međunarodnim ugovorom
Humanitarna kriza
Prema podacima lokalnih zdravstvenih zvaničnika, više od 43.600 ljudi je ubijeno u Gazi, većinom žene i djeca, dok je oko 103.000 povrijeđeno. Intelektualci su pozvali na međunarodni pritisak i sankcije kako bi se zaustavila “zvjerstva Izraela”.
Njemačka vlada je do sada bila čvrst saveznik Izraela, a vladini zvaničnici su više puta naglašavali posebnu odgovornost Njemačke za sigurnost Izraela zbog svoje nacističke prošlosti. U 2023. godini, Njemačka je odobrila vojnu pomoć Izraelu u vrijednosti od 326,5 miliona eura.
Međunarodni odgovor
Ovaj apel dolazi u trenutku kada se Izrael suočava sa tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih brutalnih akcija u Gazi. Intelektualci smatraju da Njemačka mora preuzeti odgovornost i djelovati u skladu s međunarodnim pravom kako bi se zaštitili nevini životi.
Ovaj poziv na akciju izazvao je različite reakcije u javnosti i među političarima, a očekuje se da će dodatno otvoriti diskusiju o ulozi Njemačke na Bliskom istoku.