Kao najgori u Srbiji ocijenila je inspekcija prije šest godina Dom za lica ometena u razvoju u Tutinu, u kome se u utorak odigrao posljednji u nizu incidenata – štićenica D.S. ugušila se hranom i umrla. Od 2013, kada je doneta ova ocjena, promijenila su se četiri direktora, ali da li je ijedan od njih uspio da situaciju poboljša, trebalo bi da zaključi posljednja kontrola Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koja je obavljena danas, piše Telegraf.rs.
U žižu javnosti ova ustanova upravo je dospjela te 2013. godine. Ocjena kontrole bila je da je “Dom u Tutinu najgori u Srbiji, te da se tu odigra više incidenata nego u svim ostalim domovima zajedno”. Radnici su uprli prstom u tadašnjeg direktora Ramiza Zećirovića.
“Svesni problema sa kojima se suočava Dom za lica mentalno ometena u razvoju u Tutinu, Ministarstvo je 2013. godine naložilo smenu tadašnjeg direktora”, rekli su iz Ministarstva.
Otada je, kako kažu, Dom u Tutinu bio predmet “čestih inspekcijskih nadzora”.
“Od 2013. godine izvršeno je devet redovnih i vanrednih kontrola. Putem inspekcija mi nastojimo da otklonimo sve nedostatke i probleme. Nećemo dozvoliti da iko dela van zakona, svojih ovlašćenja ili na štetu korisnika. Sve što se radi, mora biti zarad dobrobiti štićenika, a svako ko radi drugačije, biće kažnjen”, istakli su iz Ministarstva za rad, zapošljavenje, boračka i socijalna pitanja.
Inspekcija je već danas ponovo otišla u Tutin na kontrolu, no kako su rekli za Telegraf.rs, u pitanju je redovan nadzor, koji nije uslovljen smrću štićenice D.S, jer kako kažu, smrtni slučajevi usled nezgode nisu nešto što može da se predvidi i, nažalost, dešavaju se svuda.
Niz bizarnih incidenata
Inače, u Domu su od subote do utorka preminula još dva štićenika, pored D.S. Oni su, po podacima ljekara-mrtvozornika, preminuli prirodnom smrću.
D.S. je druga osoba koja se proteklih godina udavila hranom za vrijeme obroka. Isto se 2013. desilo Fetu M. za vrijeme ručka. Te godine, nekoliko štićenika pobjeglo je iz Doma, tijelo jednog od njih pronađeno je u blizini rijeke Ibar. Drugi je se otrovao alkoholom i preminuo, treći poginuo usljed pada s prozora, treći se spalio i teško povrijedio. Godina se završila tako što je Bojan M. našao mrtvog Branislava J. i odsjekao mu penis metalnim poklopcem od konzerve paštete.
Dve godine kasnije štićenik je opljačkao poštu, a naredne još jedan je poginuo pavši sa prozora.
Direktoru digli kola u vazduh
Na mjesto v.d. direktora Doma postavljen je u novembru 2017. Omer Đondić, kome je, samo nekoliko mjeseci kasnije, Molotovljev koktel bačen na auto. On je napadača ocijenio kao osobu “koja ne želi dobro ni njemu, ni Domu”, nagovjestivši time da je uzrok napada bio njegov rad u ovoj ustanovi.
Prošle godine pojavile su se i dvije ozbiljne optužbe – da je jedna od zaposlenih gurnula štićenicu T.K, zbog čega je ova pala i povredila se, te da je drugi štićenik, Marko Jovanović, u domu od drugih korisnika trpeo batine, seksualno uznemiravanje i izgladnjivanje. Ovu drugu direktor Đodnić je porekao, tvrdeći da optužba ima samo za cilj da naruši ugled doma.
U strahu za svoje namilije
Broj korisnika Doma kreće se oko 280. Kako su od izbijanja skandala pisali Tutinci, nisu samo pomenuti incidenti razlog da se ozbiljna pažnja posveti ovomj ustanovi. Oni postavljaju pitanja – ima li dovoljno osoblja za ovaj broj korisnika, kada se dešavalo da oni bježe iz Doma, lutaju po gradu i okolini, ali i prose. Na koji se način osoblje ophodi prema njima i kakvi su uslovi boravka, ne samo u ovom već i u drugim domovima?
Kako nezvanično saznaje Telegraf.rs, sve te nedavne smrti dovele su do toga da širom Srbije ljudi čiji su srodnici smješteni u ovakvim ustanovama sada strepe za svoje mile. Ko se to i kako brine o njima kada se dave, smrzavaju i umiru često?
Neki se nude da pomognu sami, doniraju ili renoviraju dio doma, ali ipak ima i onih koje je sva porodica davno napustila i za koje, ako insitucije ne urade nešto, neće uraditi niko.