Itikaf kao posebna kategorija ibadeta je vezan je za posljednju trećinu mjeseca ramazana, podrazumijeva boravak u džamiji u kojoj se obavlja pet dnevnih namaza u džematu s namjerom posvećivanja ibadetu.
Započinje od dvadesetog dana mjeseca ramazana kada jedna ili više osoba borave u džamiji sve do iftara posljednjeg dana ramazana.
Itikaf koji se praktikuje u posljednjih deset dana mjeseca ramazana je sunnet, s obzirom na to da je Poslanik, a.s., od ulaska u Medinu upražnjavao itikaf sve dok nije preselio na ahiret.
Praktikovanje itikafa ili pak osame od strane Muhammeda, a.s, da se povezati i sa činjenicom da je u posljednjoj trećini mjeseca ramazana Poslanik, a.s., intezivirao obavljanje ibadeta, budući da se u toj trećini nalazi i blagoslovljena noć Lejletul-kadr na čije traženje iniciraju mnogi Poslanikovi, a.s., iskazi.
U kontekstu kazanog ćemo navesti riječi Aiše, r.a., koja kaže:
“Allahov Poslanik bi kada uđe u posljednjih deset dana ramazana oživljavao noć (budnošću i ibadetom), budio svoje ukućane, trudio bi se i pritegao bi ogrtač.“
Cilj itikafa je oživljavanje vlastitog srca i očišćenje duše od prizemnih svojstava snagom ibadeta, kako bi se postigla prisnost i blizina spram Milostivog, piše Preporod.