
Priredio: Resul S. Mehmedović | Dialogos.ba
Zanimljiv pasus pod brojem 5 nalazi se u Letopisu Matice srpske, prvom broju, u kojem se jasno govori da na području Bosne žive Bošnjaci islamske, rimokatoličke i pravoslavne vjere.
Međutim, skoro 200 godina nakon izdanja Letopisa, bezočni lažovi iz redova srpskog naroda i dalje su spremni zastupati fašističku tezu kojom negiraju identitet jednog naroda i njegov jezik,, unatoč činjenici da su njihovi preci pisali i o Bošnjacima i o bosanskome jeziku. O tome bi psihologija i primijenjena psihijatrija trebale dati svoj sud mi ćemo se za sada zadovoljiti riječima velikog srpskog ideologa Dobrice Ćosića iz njegovog romana “Deobe”:
“Mi Srbi lažemo da bi smo obmanuli sebe, da utešimo drugog; lažemo iz samilosti, da nas nije strah, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju i tudju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid našeg patriotizma i potvrda naše urodjene inteligencije. Lažemo stvaralacki, maštovito, inventivno.”